Na rynku finansowym możemy skorzystać z kilku rodzajów usług, które polegają na wspólnym inwestowaniu. Jedną z najpopularniejszych tego typu inwestowania jest zbiorowe lokowanie środków finansowych przez uczestników, zwane funduszem inwestycyjnym. W tym artykule dowiesz się jak działa i zarabia fundusz inwestycyjny oraz jakie typy funduszy funkcjonują na rynku finansowym.
Jakie typy funduszy funkcjonują na rynku finansowym?
Na rynku finansowym możemy natknąć się na kilka typów funduszy inwestycyjnych. Do podstawowych z nich należą:
- Fundusze otwarte (FIO), czyli takie w których fundusz sprzedaje jednostki uczestnictwa, a następnie, na żądanie członka funduszu, je odkupuje. Liczba jednostek uczestnictwa jest zmienna.
- Fundusze zamknięte (FIZ), czyli przeciwieństwo funduszy otwartych. Liczba jednostek uczestnictwa, dla funduszy zamkniętych zwana certyfikatem inwestycyjnym, jest stała, możemy również nimi obracać.
- Dostępny na polskim rynku Specjalistyczny Fundusz Inwestycyjny Otwarty (SFIO), który łączy w sobie elementy FIO i FIZ.
Zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/61/UE z dnia 8 czerwca 2011 roku, wprowadzono kolejną klasyfikację funduszy inwestycyjnych w ramach której dzielimy je na:
- Polskie fundusze otwarte (UCITS)
- Specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte oraz fundusze zamknięte (AFI)
To właśnie od typu zależy jak działa fundusz inwestycyjny w praktyce. Na ogół uznaje się, że główną różnicą między otwartym i zamkniętym funduszem jest aktywność inwestora. W przypadku zamkniętych znacznie mniejsza, w przypadku otwartych pozwalająca na uczenie się inwestowania w praktyce.
Jak działa fundusz inwestycyjny pod kątem zarabiania pieniędzy?
Jak zarabia dla nas fundusz inwestycyjny? Schemat działania jest stosunkowo prosty, inwestor przekazuje funduszowi inwestycyjnemu środki finansowe do dyspozycji w swoim imieniu. Środki te mogą być wykorzystane z myślą o inwestycji w obligacje skarbu państwa, obligacje firmowe, surowce, waluty lub akcje. Warto pamiętać, że fundusz operuje naszymi środkami i zawsze możemy się z takiej inwestycji wycofać.
Korzystanie z funduszy inwestycyjnych nie jest jednak darmowe i często wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty manipulacyjnej, czyli niczym innym jak prowizją dla funduszu. Najczęściej jest to procent zainwestowanych przez nas środków, zależny od ich wielkości. Kolejnym kosztem jest opłata za zarządzanie funduszem, czyli naszymi pieniędzmi. Szacując ryzyko oraz opłacalność inwestycji, warto mieć te koszta na uwadze!
Co ciekawe, strata środków zainwestowanych przez klientów nie zawsze oznacza stratę pieniędzy instytucji, która otworzyła dany fundusz. Zarobki osiągane przez Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych skorelowane są z liczbą wpłat oraz stałym dopływem nowych pieniędzy. Jeżeli uda się pozyskać nowych klientów, ujemna stopa zwrotu z inwestycji nie będzie równała się ze spadkiem przychodów.
Ile zarabia się na funduszach inwestycyjnych?
Zarobki na przystąpieniu do funduszu inwestycyjnego mogą znacząco się różnić. Olbrzymia liczba tego typu instytucji, przekraczająca 800 różnych TFI, oznacza, że nie wszystkie są w stanie zarobić. Co więcej, olbrzymie ilości obracanych przez nie pieniędzy oznaczają, że każdego roku gruby miliony tracone są na kiepskich decyzjach analityków.
Czy lepsze zarobki można osiągnąć poprzez samodzielne inwestowanie na giełdzie? To już zależy od naszej wiedzy, umiejętności oraz „nosa” do dobrych inwestycji. Do osiągania zwrotów nie wystarczy śledzenie WIG20 i kupowanie akcji spółek z pierwszych stron gazet, zatem jeśli nie mamy czasu na naukę oraz śledzenia sytuacji na parkiecie, fundusz inwestycyjny będzie zdecydowanie lepszym wyborem.
Czy umiejętność inwestowania wystarczy do założenia funduszu inwestycyjnego?
Sama umiejętność inwestowania nie wystarczy, jeśli myślimy o założeniu własnego funduszu inwestycyjnego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, osoba zainteresowana utworzeniem funduszu inwestycyjnego musi zgłosić taką wolę do Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych (TFI). To jednak nie koniec wymagań. Konieczny jest również kapitał zakładowy w wysokości minimum 125 tysięcy euro i zatrudnienie przynajmniej dwóch doradców inwestycyjnych. Co więcej, nowy fundusz musi zebrać przynajmniej 4 miliony złotych ze sprzedaży jednostek uczestnictwa inwestorom.
Utworzenie funduszu inwestycyjnego to również przejście skomplikowanej drogi prawnej. Konieczne jest określenie jego statutu oraz zawarcie umowy z depozytariuszem. Dopiero wtedy możemy złożyć wniosek o utworzenie funduszu inwestycyjnego.Warto podkreślić, każda inwestycja siebie ze sobą ryzyko. Inwestor ma prawo w każdej chwili wycofać się z inwestycji i żądać umorzenia swoich jednostek inwestycyjnych.