Chociaż od lat zmieniają się narzędzia, to jednak podstawowa wiedza na temat działania giełdy pozostaje taka sama. Notowania giełdowe i ich odczytywanie można rozumieć na dwa sposoby: jako czynność typowo mechaniczną, bazującą na wiedzy o poszczególnych kolumnach w tabelach, oraz w postaci umiejętności przetwarzania informacji, które pozwolą przewidywać, jaki będzie kurs w najbliższych godzinach i dniach. Dziś skupimy się na tej pierwszej czynności.
Gdzie przyda się umiejętność czytania notowań giełdowych?
Większość systemów transakcyjnych i stron internetowych pozwalających na obserwację notowań giełdowych jest zbudowana na podobnej zasadzie. Poznanie tej konstrukcji raz pozwoli na swobodne poruszanie się wśród zapisów w przyszłości, niezależnie od tego, czy są one prezentowane w domu maklerskim, czy na finansowym portalu informacyjnym i tym samym inwestowanie na giełdzie.
Walor i kurs
Dwie najważniejsze wartości opisujące notowania giełdowe to walor i kurs. Pierwszy parametr dotyczy nazwy spółki notowanej na giełdzie. Zawsze jest on prezentowany w postaci unormowanego skrótu, pod jakim firma przedstawia się we wszystkich dokumentach giełdowych. Zaraz obok waloru ukazany jest jego obecny kurs, który dotyczy za każdym razem jednostkowej ceny akcji. W przypadku kursów często stosuje się politykę oznaczania ich kolorami, gdzie zielony oznacza wzrost w trakcie sesji, czerwony spadek, a czarny lub szary utrzymanie na poprzednim poziomie.
Zmiana, zmiana procentowa i liczba transakcji
Dalej pojawiają się nieco bardziej szczegółowe dane, które pozwalają ocenić obecny trend. Są to:
- zmiana, czyli podana w walucie (złotówkach) kwota, o ile walor wzrósł lub stracił od momentu zakończenia ostatniej sesji,
- zmiana procentowa to szybkie wyliczenie jak procentowo wygląda spadek lub wzrost,
- liczba transakcji, nazywana też popularnie wolumenem, opisuje, ile dokładnie akcji zmieniło swojego właściciela w trakcie jednej sesji.
Warto pamiętać, że dane w tabeli mogą różnić się również w zależności od tego, jakie filtry ustawił użytkownik. Domyślnie zazwyczaj dotyczą one bieżącej sesji, ale można też obserwować zmiany kursu na przestrzeni miesiąca, kwartału, roku, a nawet od samego początku notowań giełdowych danej spółki.
Notowania giełdowe: obrót i otwarcie
O ile wcześniej przedstawione współczynniki są dość proste w logicznej interpretacji, o tyle w przypadku obrotu giełdowego trzeba mieć już pewne wyobrażenie na temat tego parametru. Biorąc pod uwagę pełen wolumen, wartość obrotu to ponownie kwota w złotówkach, jaka definiuje wszystkie transakcje w danej sesji.
Informacja o otwarciu jest już znacznie łatwiejsza w dedukcji, jest to po prostu kurs odnotowany na starcie sesji. Względem niego można ustalić np. jak głęboka jest wyprzedaż konkretnej spółki w określonym dniu.
Parametry min i max notowań giełdowych
Na samym końcu klasycznej tabeli notowania giełdowego, znajdują się oznaczenia min i max. Parametr min oznacza najmniejszy odnotowany tego dnia kurs, a max — analogicznie — najwyższy. Oprócz tego zawsze można znaleźć czas, z którego pochodzą dane. Warto wiedzieć, że wszystkie informacje na stronach w sieci są publikowane z około piętnastominutowym opóźnieniem. Ma to duże znaczenie dla profesjonalnych graczy, dla których szybki czas reakcji warunkuje bardzo często jakikolwiek zysk. Oczywiście bezpośrednio w domach maklerskich notowania giełdowe są przedstawiane w czasie rzeczywistym.
Najważniejszy w notowaniach giełdowych jest wolumen
Po otwarciu szczegółowego wykresu notowania danego waloru jedną z najistotniejszych rzeczy — oczywiście oprócz zachowania samego kursu — na jaką trzeba koniecznie zwrócić uwagę, jest wolumen. Od tego, czy jest on większy bądź mniejszy, zależy płynność na giełdzie. Oznacza to, że jeśli wolumen jest wysoki, to zainteresowanie również jest duże, dzięki czemu można nie tylko szybko kupić, ale i liczyć na tak samo ekspresową sprzedaż po obecnym kursie. W przypadku niskiego wolumenu, zlecenie sprzedaży może być obecne na giełdzie nawet przez wiele dni. Czasem też pojawia się sytuacja, w której wystawiona na sprzedaż pula jest kupowana „na raty” przez wielu nabywców. Dlatego wybierając spółkę do inwestowania, dobrze jest poruszać się wśród tych, które mają zagwarantowane spore zainteresowanie.
Powyższe informacje są podstawowymi wiadomościami na temat tego, jak czytać notowania giełdowe. Jest to absolutny wstęp do zrozumienia realiów działania większości platform inwestycyjnych, lecz przed przyszłym inwestorem pozostaje jeszcze długa droga do poznania szczegółowych sposobów na analizę informacji na wykresach giełdowych i skuteczne inwestowanie w akcje.