Inwestowanie w akcje to jedno z wielu zagadnień, które mocno zwracają uwagę graczy giełdowych. Pytań odnośnie do tego tematu pojawia się wiele, ale większość z nich skupia się wokół opłacalności działań tego typu. Nadwyżki finansowe można wykorzystać na co najmniej kilka różnych sposobów — jedne są mniej, a inne bardziej ryzykowne. Im więcej pieniędzy stawiamy na szali inwestycji, tym wyższe kwoty można stracić lub zyskać. To sam inwestor powinien zdecydować o tym, jaki model działań jego zdaniem przyniesie mu największe korzyści.
Więcej ryzyka, czyli wizja wyższych zysków
Im więcej pieniędzy zostanie przeznaczonych na wykupienie akcji innych przedsiębiorstw, tym mocniej rosną możliwości wygenerowania atrakcyjnych zysków finansowych wynikających z podjętych działań. Dlatego dla wielu osób to idealny sposób na lokowanie pieniędzy w obawie przed inflacją. Oczywiście dotyczy to jedynie tych sytuacji, gdy inwestycja powiedzie się zgodnie z planem. W innych przypadkach straty mogą być równie poważne, jak potencjalne wzbogacenie.
Jeśli jednak gracz giełdowy realnie rozważa możliwość podjęcia podobnego ryzyka, to powinien zdawać sobie sprawę z kilku kwestii, które następują:
- Akcje innych firm kupuje się za pieniądze pochodzące z własnego budżetu;
- Przychód, który przedsiębiorstwa uzyskują wskutek sprzedaży akcji, zazwyczaj są przeznaczane na sprawy związane z ich własnym rozwojem;
- Obrót akcjami to przykład dobrej organizacji, co z kolei jest warunkowane dzięki temu, w jaki sposób funkcjonuje Giełda Papierów Wartościowych;
- Inwestowanie w akcji jest postrzegane jako widmo ryzyka, ponieważ ceny akcji zmieniają się czasami nawet co kilka minut;
- Firmy, do których należą wybrane akcje praktycznie nie mają wpływu na spadek, lub wzrost ich wartości;
- W celu czynienia dobrych i przede wszystkim odpowiedzialnych inwestycji, najlepszym działaniem jest nieustanne zagłębianie się w makroekonomie danego środowiska i pozostawanie na bieżąco z danymi dotyczącymi wybranej branży.
To właśnie w tym miejscu wielu — szczególnie początkujących — graczy zaczyna mieć poważne obawy względem tego, czy inwestowanie w akcje w ogóle jest opłacalne, a także czy nie istnieją rozwiązanie generujące mniejsze niebezpieczeństwa. Przy rozważaniu decyzji o inwestycji w akcje warto jest dowiedzieć się w jaki sposób inwestować na giełdzie.
Czy warto inwestować w akcje?
Wykupowanie akcji innych firm z myślą o zwiększeniu swoich zysków finansowych jest dobrym modelem działań, jeśli chodzi o istnienie na giełdzie. Tak prezentują się informacje ogólne, w praktyce, aby tak było faktycznie, konieczne jest spełnienie kilku warunków i posiadanie niezbędnej wiedzy na temat podobnych działań.
Przede wszystkim warto mieć świadomość, że akcje można kupować na dwa różne sposoby:
- Nabywanie akcji firmowych i ich automatyczna odsprzedaż innym graczom;
- Traktowanie akcji giełdowych jako formy długoterminowej inwestycji.
W przypadku wymienionym w punkcie drugim inwestowanie w akcje polega na ich wykupieniu i pozostawaniu w ich posiadaniu bez względu na to, jak w danej chwili prezentuje się ich wartość. Statystyki udowadniają, że w zdecydowanej większości przypadków taka formuła funkcjonowania w rzeczywistości giełdowej pozwala na osiągnięcie założonych celów. Większość ekspertów pozostaje zgodnych co do faktu, że jest to względnie skuteczny sposób na pomnożenie swoich zysków, szczególnie jeśli korzystamy z usług funduszy inwestycyjnych. Nie można jednak traktować tego jako element stały i coś, co może być w 100% pewne, ponieważ wartość akcji potrafi zmieniać się równie dynamicznie, jak obrazy w kalejdoskopie.
Analiza rynku jako integralna część funkcjonowania na rynku finansowym
Kluczem do odniesienia sukcesu zawsze jest to, aby znać branże, w której działa się najprężniej. Nie wystarczy wiedzieć, co to jest WIG20, aby zacząć inwestowanie na giełdzie! Osiąganie celów to wynikowa między innymi faktu nieustającej nauki. Rynek finansowy wymaga poświęcania mu nieustannej uwagi, ponieważ zachodzące w jego obrębie zmiany następują bardzo często nagle. Większość zmiennych można próbować przewidywać, ale niestety nie zawsze jest to w pełni możliwe.
Reasumując: inwestowanie w akcje jest przedsięwzięciem o wysokim poziomie opłacalności tylko wtedy, gdy dany gracz giełdowy jest świadom wszystkich „za” i „przeciw”, a także jest psychicznie przygotowany na ewentualność zarówno sukcesu finansowego, jak i porażki o tym samym charakterze.