Każda zmiana podatkowa ma dwa skutki: z jednej strony ma być jasnym sygnałem w kierunku optymalizacji prawnej, z drugiej nakłada na wszystkich podatników obowiązek zapoznania się z nowościami. Stosowanie się do nich czasem wymaga przełamania wieloletnich przyzwyczajeń, dlatego niektórzy przyjmują każdy nowy rok podatkowy z niemałą dozą nerwów. Jakie zmiany w podatkach 2020 możemy zaobserwować już teraz?
Podatek wpłacaj na mikrorachunek
Wszystkie rozliczenia ze skarbówką od 1 stycznia 2020 należy prowadzić z użyciem specjalnego mikrorachunku. Jest on inny dla każdego obywatela, a generuje się go na podstawie numeru PESEL. Można to zrobić zarówno w urzędzie, jak i wygodniej, przez portal podatki.gov.pl z użyciem przygotowanego tam generatora.
Kasy rejestrujące online
O kasach fiskalnych podłączonych do internetu mówiło się wiele już w 2019 roku. Stało się tak między innymi za sprawą dość głośnego protestu przedsiębiorców, którzy nie chcą ponosić kolejnych kosztów związanych ze wprowadzeniem całkowicie nowego sprzętu fiskalnego. Dlatego rząd postanowił rozłożyć ten obowiązek „na raty”, a od początku roku zobowiązać jedynie dwie branże:
- sprzedawców oleju napędowego, benzyny i autogazu,
- warsztaty samochodowe i wulkanizatorów.
Ponadto jeszcze tylko do końca roku 2022 będą dostępne w obiegu nowe kasy z elektroniczną kopią, bez usług internetowych. Te z papierową kopią wycofano już w zeszłym roku.
Zmiany w podatkach 2020 — ulga na złe długi
Państwo coraz mocniej działa na polu zmniejszania zatorów płatniczych w firmach. Wcześniej z ulgi mogli skorzystać płatnicy podatku VAT, a od stycznia również CIT i PIT. Co to oznacza? Wierzyciel może pomniejszyć podstawę opodatkowania w momencie, gdy wierzytelność nie została zbyta bądź uregulowana zgodnie z terminem 90 dni, który to zaczyna naliczać się od momentu upływu terminu płatności. Taki krok ma wpłynąć na polepszenie płynności finansowej firm, które mają problemy z uzyskaniem płatności od nierzetelnych kontrahentów.
Biała lista — powyżej 15 tysięcy tylko na zweryfikowany rachunek
Całkiem niedawno płatnicy VAT zostali objęci obowiązkowym mechanizmem podzielonej płatności (w listopadzie 2019 roku) za kwotę 15 000 zł brutto i więcej, na fakturze zawierającej artykuł bądź usługę ze specjalnego wykazu. W 2020 roku ponownie wraca w prawie podatkowym motyw kwoty piętnastu tysięcy. Tym razem płatnicy PIT i CIT również muszą zwrócić uwagę na split payment powyżej tej kwoty lub w przypadku jej równowartości. Brak zastosowania MPP będzie skutkował niemożnością zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów.
Bardzo istotna jest też biała lista, czyli w praktyce około 200 MB plik PDF umieszczany każdego dnia na stronie podatki.gov.pl przez Ministerstwo Finansów. Znajdują się na niej zaufane rachunki rozliczeniowe firm, wraz z powiązanym numerem NIP. Płatności powyżej 15 000 zł można dokonywać jedynie na rachunek znajdujący się właśnie tam. Jeśli przelew „poszedł” na inne konto, fakt ten należy niezwłocznie (tj. do trzech dni od tego zdarzenia) zgłosić do urzędu skarbowego, który podejmie odpowiednie kroki. Weryfikowanie kontrahenta przez internet w tym zakresie jest niezwykle istotne!
Organizacje pozarządowe — kolejne zmiany w sprawozdaniach finansowych
Zmiany w podatkach 2020 nie ominęły też stowarzyszeń, fundacji i innych organizacji pozarządowych, nierejestrowanych w KRS i będących płatnikami podatku CIT. Już w 2019 roku rewelacji było sporo, teraz część z nich uległa modyfikacji. Zmiany ominęły na szczęście najszerszą grupę NGO, z założoną działalnością gospodarczą. Innowacja dotyczy konieczności złożenia sprawozdania ze strukturą logiczną przez podmioty bez działalności gospodarczej — jeszcze w zeszłym roku mogło ono mieć postać zwykłego pliku PDF. Wszystkich dotyczy za to wspólny kierunek wysyłania sprawozdań, wprost do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).
Firmy w spadku — ułatwienia
Jedna z ostatnich, dużych nowości dotyczy podatników PIT, co oznacza że PIT w 2020 roku będzie wyglądał nieco inaczej. Jest tona korzystna, ponieważ zakłada, że w przypadku śmierci małżonka, jego udział w firmie będzie opodatkowany wyłącznie przez wciąż żyjącego współmałżonka. Ułatwienie to sprawi, że nabywcy udziału zmarłego mogą być pominięci w zysku. Takie rozwiązanie zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa dla rodzinnych biznesów.
Każda ze zmian w podatkach 2020 jest dość istotna i musi być bezwzględnie przestrzegana. W przypadku trudności ze zrozumieniem nowego prawa warto udać się na konsultację zarówno do dobrego księgowego, jak i do samego urzędu skarbowego. Najważniejsza nowość dotyczy mikrorachunków, które w znaczącym stopniu pozwolą na uporządkowanie spraw finansowych w samej strukturze US.