Czemu powinniśmy wiedzieć jak zablokować lub zastrzec kartę? W przypadku stracenia do niej dostępu musimy zrobić to jak najszybciej, szczególnie jeśli padliśmy ofiarą kradzieży. Podpowiadamy jak działa uniwersalny System Zastrzegania Kart, jak zablokować kartę za pośrednictwem infolinii oraz w jaki sposób zrobić to online.
Jak zablokować kartę do bankomatu? Koniecznie musimy to wiedzieć!
Czasami nie możemy skorzystać z karty do bankomatu ze względu na złe wpisanie PIN-u. Znacznie częściej powodem zablokowania karty do bankomatu jest jednak jej zgubienie lub kradzież. W takiej sytuacji w żadnym wypadku nie chcielibyśmy, aby ktoś skorzystał z naszego “plastiku”, co szczególnie ułatwia system płatności zbliżeniowych. Jeśli zdarzy się najgorsze i stracimy dostęp do naszej karty, nie wiedząc co się z nią dzieje, wówczas musimy wiedzieć jak zablokować kartę lub zastrzec ją. Przydatna jest szczególnie ta druga opcja, choć zastrzeżenie karty prowadzi do anulowania subskrypcji i jest nieodwracalne.
Zgodnie z prawem po kradzieży lub zgubieniu karty ponosimy odpowiedzialność wyłącznie za transakcje do 50 euro, czyli nieco ponad 222 zł. Za pieniądze znikające z konta powyżej tej sumy odpowiedzialność w przypadku kradzieży leży już po stronie banku. Czemu zatem powinniśmy poinformować instytucję, w której mamy kartę, jak najszybciej? Otóż na podstawie regulaminów, które podpisujemy, jesteśmy zobligowani do zrobienia tego “niezwłocznie”. Opieszałość skutkować może tym, że pieniądze nie zostaną nam zwrócone.
Jest jeszcze jeden powód, dla którego niektóre osoby chcą zablokować lub nawet zastrzec kartę. Odcięcie dostępu do kredytówki i rezygnacja z niej to pierwsza rzecz, którą doradza się osobom z długami. Nie wszyscy decydują się jednak na tak radykalny krok jak rozcinanie karty kredytowej nożyczkami. Niektórym wystarcza po prostu jej zablokowanie lub zastrzeżenie. Jak to zrobić, niezależnie od powodu naszej decyzji?
Poznaj numer telefonu, żeby zastrzec kartę
Klienci np. PKO BP, ING czy Pekao szukają często kontaktu konkretnie do swoich banków. Są przekonani, że bezpośredni telefon do danej instytucji to najszybsza i najskuteczniejsza droga, żeby zastrzec kartę. Od kilku lat działa jednak System Zastrzegania Kart stworzony przez Związek Banków Polskich, który daje uniwersalny sposób na zastrzeżenie karty. Co więcej, jest on bezpłatny, a jedyny koszt stanowi połączenie telefoniczne z infolinią.
Co zrobić, żeby zastrzec kartę bankową z dowolnej instytucji?
- Dzwonimy na numer (+48) 828 828 828.
- W rozmowie z automatem podajemy nazwę naszego banku.
- System Zastrzegania Kart przekierowuje nas na infolinię konkretnej instytucji.
- Podajemy dane karty, o które prosi pracownik banku.
- Po weryfikacji zgłoszenia bank zastrzega kartę.
Niestety, jedno połączenie pozwala zastrzec karty z tylko jednego banku. Jeśli mamy „plastiki” wydane w różnych instytucjach, z każdą z nich będziemy musieli połączyć się osobno. Ponadto istnieją banki, które nie zostały zintegrowane z Systemem. Należą do nich mBank, Bank Pocztowy, Idea Bank, Envelobank, Toyota Bank oraz Nest Bank.
Jak zablokować kartę lub zastrzec przez internet?
Niestety, System Zastrzegania Kart działa wyłącznie telefonicznie. Możliwość zastrzeżenia karty przez internet zależy od konkretnych instytucji. Np. w PKO BP, Alior Banku, Banku Millennium, mBanku, Santanderze czy w przypadku niektórych kart Pekao bez problemu zrobimy to online. Taka opcja istnieje zarówno w bankowości elektronicznej, jak i aplikacjach mobilnych.
Nie każdy bank pozwoli zastrzec kartę online. Kontakt z infolinią lub wizyta w placówce będzie konieczna w BNP Paribas, Citi Handlowym czy Credit Agricole. Sytuacja pod tym względem zmienia się jednak dynamicznie. Tam, gdzie jeszcze wczoraj nie istniała możliwość zastrzeżenia karty, dziś zrobimy to już bez najmniejszego problemu. Możliwe, że wkrótce i te instytucje udostępnią taką opcję.
Zastrzeżenie karty a blokada – różnice
Na koniec warto podkreślić jeszcze różnice pomiędzy zablokowaniem karty a jej zastrzeżeniem. Z tej pierwszej opcji korzystamy wówczas, gdy nie jesteśmy pewni, co mogło się z nią stać. Jeśli zgubiliśmy kartę w domu, z łatwością ją potem odblokujemy. Zastrzeżenie karty jest z kolei nieodwracalne. Odblokowanie zastrzeżonej karty płatniczej jest niemożliwe. Kiedy to zrobimy, w celu wypłacenia pieniędzy lub dokonania płatności bezgotówkowej będziemy musieli wyrobić nowy plastik.