Przyjście do salonu samochodowego i zakupienie samochodu za gotówkę jest w dzisiejszych czasach dość rzadką sytuacją, zadziwiającą, a momentami nawet niewskazaną. Klienci prywatni i firmowi mają bowiem do dyspozycji wiele narzędzi kredytowych i specjalnych systemów zakupu aut, które dają im możliwości na zakup nie tylko lepszego wozu, ale i uzyskanie innych korzyści. Pożyczka leasingowa na samochód jest świetnym przykładem takiego produktu, skierowanego do firm, nawet jednoosobowych.
Rodzaje leasingu — operacyjny i pożyczka
Leasing może przybierać różne formy, w tym dwie podstawowe: operacyjną i pożyczkową. Każda z nich jest skierowana do innego typu odbiorcy i niesie inne konsekwencje. Najczęściej oferowany jest leasing operacyjny, będący klasycznym przykładem na tego typu formę finansowania. Co go wyróżnia?
- nie zmniejsza on zdolności kredytowej,
- jest idealny dla płatników VAT,
- daje spore możliwości podatkowe, w tym koszty uzyskania przychodu takie jak raty (zarówno pod względem odsetkowym, jak i kapitałowym), opłata wstępna, wydatki na eksploatację oraz (jeśli nastąpi) wykup auta,
- forma najlepsza przy cyklicznej wymianie auta na nowe przy dojściu do czasu wykupu,
- opcja ze zdecydowanie wyższymi ratami miesięcznymi.
Drugi rodzaj, czyli pożyczka leasingowa na samochód jest skierowana do nieco innego typu odbiorcy:
- warto nad nią się zastanowić, jeśli nie jest się płatnikiem VAT,
- oferta opiewa na dłuższy okres kredytowania i mniejszą ratę,
- trzeba uważać na to, że forma ta wpływa na zdolność kredytową, nie jest więc polecana osobom szykującym się do wzięcia np. kredytu hipotecznego,
- w tym przypadku przedsiębiorca może dokonać odpisów amortyzacyjnych i włączać w koszta uzyskania przychodu prowizję bankową, odsetki oraz wydatki związane z eksploatacją auta.
Na tym przykładzie widać dość jasno, że pożyczka leasingowa na samochód jest produktem mocno zbliżonym do tradycyjnego kredytu.
Dlaczego zakup pojazdu za gotówkę jest nieopłacalny?
O ile w przypadku klientów detalicznych można jeszcze znaleźć kilka powodów, dla których warto wyłożyć pełną kwotę na dealerski stół, tak w przypadku firm leasing jest o wiele bardziej atrakcyjnym rozwiązaniem. Przede wszystkim dlatego, że pozwala na spore odliczenia, a wielu przedsiębiorców szuka możliwości wykazania kosztów. Po drugie taki sposób finansowania bardzo często szerzej otwiera furtkę do zmiany auta po kilku latach od jego odbioru z salonu. Pozwala to cieszyć się zawsze nowym sprzętem, który obejmuje gwarancja bez konieczności serwisowania usterek na własną rękę — a te mogą być dość kosztowne. Po trzecie nie nadwyręża budżetu aż tak mocno, jak jednorazowy, bardzo duży wydatek.
Pożyczka leasingowa na samochód a podatek VAT
Dla osób niebędących płatnikami VAT — a takich wśród posiadaczy działalności gospodarczej wciąż jest dość sporo, z różnych przyczyn — pożyczka okaże się o wiele lepszym rozwiązaniem. Przede wszystkim dlatego, że produkt ten na mocy ustawy o VAT jest w pełni zwolniony z podatku. Klasyczny leasing operacyjny takiej opcji nie przewiduje, więc będzie on zdecydowanie bardziej atrakcyjny dla tych przedsiębiorców, który są VATowcami.
Zdolność kredytowa — o niej warto pamiętać
Firmy szykujące się do poważnych inwestycji muszą dbać o swoją zdolność kredytową. Pożyczka leasingowa na samochód jest jednak produktem o cechach bardzo mocno zbliżonych do tradycyjnego kredytu, więc wysokość umownego zobowiązania będzie wpływała na oszacowanie wysokości zdolności przez bank. Leasing operacyjny, jako zupełnie inna metoda finansowania, jest w tym przypadku bezpieczniejszy, ponieważ banki pomijają fakt jego istnienia, traktując go w całości jako koszt możliwy do odpisania od podatku. Wybór odpowiedniej formy może być więc dość trudny, ale warto mieć na uwadze wszystkie aspekty, szczególnie jeśli od tego ma zależeć przyszłość rozwoju przedsiębiorstwa.
Samochód firmowy jest świetnym rozwiązaniem na wygenerowanie kosztów, dlatego firmy tak często decydują się na wzięcie leasingu. Problemu nie ma, gdy jest się płatnikiem VAT — wtedy zdecydowanie korzystniejszy jest leasing operacyjny. Natomiast inni klienci firmowi mogą także przyjrzeć się pożyczce leasingowej na zakup samochodu, która również daje pewne możliwości kosztowe, jest zwolniona z VAT, lecz uwaga, znacząco wpływa na firmową zdolność kredytową.