Własna działalność gospodarcza to marzenie wielu Polaków, którzy pragną wreszcie „być na swoim”. Zanim jednak przystąpi się do założenia działalności gospodarczej, należy opracować plan jej finansowania. Jak zdobyć pieniądze na biznes? Z rozwiązaniem przychodzą fundusze, dotacje, pożyczki i wiele innych sposobów!
Skąd wziąć pieniądze na własny biznes? Klasyfikacji źródeł finansowania
Metody pozyskiwania pieniędzy na własną działalność gospodarczą można podzielić na wiele kategorii. Współcześnie zdobycie pieniędzy na firmę nie jest tak trudne, jak kiedyś, jednakże wciąż wymaga skrupulatnego planowania i wiele wysiłków. W gruncie rzeczy zdobycie finansowania dla swojego przedsięwzięcia może być znacznie trudniejsze względem formalno-prawnego założenie działalności gospodarczej (nawet w wtedy, gdy zakłada się podmiot z tytułem prawny, np. spółkę z o.o.). Do najważniejszych źródeł pozyskania kapitału dla firmy należą:
- Dotacje i dofinansowania dla firm – w tej kategorii można umiejscowić dotacje na założenie działalności gospodarczej z Powiatowych i Wojewódzkich Urzędów Pracy (PUP, WUP), dotacje z PROW dla mieszkańców małych miast i wsi, dofinansowania z funduszy europejskich, a także dotacje na działalność gospodarczą zakładaną w strategicznych regionach, np. program Polska Wschodnia,
- Organizacje pozarządowe – na tej płaszczyźnie znajdują się m.in. Ośrodki Innowacji i Przedsiębiorczości (OIIP), Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości, dofinansowania dla startu-upów pochodzące z prywatnych funduszy lub funduszy funduszy, a także pomoc tzw. aniołów biznesu,
- Kredyty na firmę – pożyczki z banku to wciąż często wybierane rozwiązanie przez osoby, które szukają pieniędzy na otwarcie lub prowadzenie firmy. W tej kategorii znajdują się również rządowe programy pożyczkowe dla przedsiębiorców oraz tak istotne źródła kapitału, jak pożyczki od rodziny i znajomych, oraz pożyczka hipoteczna,
- Finansowanie zewnętrzne działalności gospodarczej – crowdfundingowe metody pozyskiwani funduszy, wspólnicy kapitałowi i pomoc ze strony funduszy inwestycyjnych typu Venture Capital mogą być istotną pomocą dla firmy,
- Własne oszczędności – to metoda finansowania firmy, która nie wiąże się z żadnymi odsetkami lub zmniejszeniem posiadanych udziałów w przypadku pomocy inwestorów. Nie każdy jednak jest w stanie uzbierać wystarczającą ilość pieniędzy we własnym zakresie.
Jak zdobyć pieniądze na własną firmę? Który sposób jest najlepszy?
Trudno jednoznacznie wskazać na to, która metoda pozyskiwania pieniędzy na firmę jest najbardziej optymalna. Wszystko zależy bowiem od konkretnego biznesu i jego zapotrzebowania kapitałowego. W przypadku małej firmy często na start potrzeba zaledwie kilkunastu lub dwudziestu paru tysięcy złotych. W takim wypadku warto sprawdzić, czy w województwie, w którym pragnie się zarejestrować działalność gospodarczą wciąż są do rozdysponowania środki z dotacji unijnych i Urzędów Pracy, które posiadają środki na inwestycje w startupy. Zwykle jednak, aby ubiegać się o nie, należy wcześniej posiadać status osoby bezrobotnej.
Zdecydowanie polecanym źródłem są pożyczki od rodziny. Należy jednak pamiętać o konieczności odprowadzenia od nich podatku do Urzędu Skarbowego w zależności od stopnia pokrewieństwa między pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą.
Jeżeli nie dysponuje się dużymi oszczędnościami, lecz posiada pozytywną historię kredytową i dobrą zdolność kredytową, warto rozważyć zaciągnięcie kredytu na firmę. Dzięki temu można założyć działalność gospodarczą i rozpocząć biznes z pełną energią!
Jak założyć działalność gospodarczą i czy zawsze trzeba to robić? Zalety działalności nieewidencjonowanej
Założenie działalności gospodarczej jest bardzo proste. Posiadając zweryfikowany profil obywatela, czynność tę można wykonać przez internet lub udając się do właściwego urzędu. Wówczas należy złożyć dokument CEIDG, określić zakres wykonywanej działalności poprzez wskazanie właściwych punktów PKD oraz podać wiele informacji dotyczących danych prywatnych – godności, numeru pesel, adresu zamieszkania i innych. Istnieje także możliwość zarejestrowania działalności gospodarczej i zaznaczenia opóźnionego startu jej wykonywania. Od 30 kwietnia 2018 roku Ustawa Prawo przedsiębiorców wprowadziła znaczne zmiany, dotyczące zakresu i sposobu funkcjonowania tzw. działalności nierejestrowanej lub działalności nieewidencyjnej. Dzięki temu, spełniając określone warunki, nie trzeba zakładać działalności gospodarczej, aby legalnie prowadzić swój biznes! Dwoma kluczowymi warunkami jest jednak niewykonywanie działalności w okresie ostatnich 60 miesięcy oraz brak uzyskiwania w miesiącu przychodu wyższego, niż 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Dochody z takiej działalności nierejestrowanej również podlegają opodatkowaniu.