Wypełnienie druku PIT staje się coraz prostsze dzięki programom i aplikacjom, które mogą w tym pomóc. Co więcej, od 2019 rok w wielu przypadkach PIT rozliczany jest automatycznie i wymaga jedynie zatwierdzenia przez podatnika. Czasem warto jednak samemu wypełnić PIT.
Jaki PIT należy wypełnić? Który PIT dla kogo? Ważne porady
Sformułowanie PIT jest skrótem, pochodzącym z języka angielskiego (ang. Personal Income Tax), oznaczający podatek dochodowy od osób fizycznych. Zgodnie z polskim prawem skarbowym każdy obywatel zobowiązany jest do złożenia druku PIT we właściwym urzędzie skarbowym. Do najpopularniejszych należy PIT-36 i PIT-37.
Deklaracja podatkowa PIT-36 służy do rozliczenia działalności gospodarczej. Wypełniają go osoby, które były zobowiązane w przeciągu minionego roku podatkowego samodzielnie obliczyć zaliczkę na podatek dochodowy. Co ważne, formularz podatkowy PIT-36 skierowany jest dla tych osób, które rozliczają się przy użyciu skali podatkowej. Obowiązują wówczas dwie stawki podatkowe – 17% i 32% (do 2019 roku pierwsza stawka wynosiła 18%). W podatkach pojawiły się więc znaczne zmiany.
Z kolei bardzo podobny formularz, czyli deklaracja podatkowa dla przedsiębiorców PIT-36L, przeznaczona jest dla tych osób, które zdecydowały się na podatek liniowy. Konsekwencją takiej metody jest między innymi stała stawka podatkowa w wysokości 19% bez względu na wysokość przychodów w roku podatkowym, a także brak możliwości obniżenia podatku poprzez zaliczenie kosztów działalności oraz pomniejszenia wysokości podatku o kwotę wolną od podatku.
Kolejnym, jeszcze częściej składanym dokumentem, jest druk PIT-37. Przeznaczony jest dla pracowników, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej, a którzy osiągają dochody z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Rozliczenie podatkowe PIT-37 mogą złożyć także osoby, które uzyskały dochody na podstawie umów cywilnoprawnych – umowy o dzieło i umowy zlecenie. Jeżeli kwota wynagrodzenia w umowie cywilnoprawnej nie przekroczyła progu 200 złotych, to wówczas nie podlega ona ujęciu w zeznaniu, a jest opodatkowana podatkiem zryczałtowanym w wysokości 18% pobieranym przez płatnika.
Inne rodzaje deklaracji podatkowej PIT
Istnieje wiele innych deklaracji podatkowych, które należy złożyć w urzędzie skarbowym w zależności od rodzaju uzyskiwanych przychodów w danym roku podatkowym. Wymienić można między innymi:
- PIT-11 – deklaracja podatkowa służąca do wprowadzania informacji o zaliczkach i dochodach uzyskiwanych w ramach podatku dochodowego, wypełniana przez pracodawców.
- PIT-8c – druk służący do rozliczeń dochodów (lub strat) uzyskanych poprzez transakcje papierami inwestycyjnymi i innymi podobnymi instrumentami finansowymi (np. akcjami).
- PIT-38 – przeznaczony jest do rozliczenia dochodów powstałych na skutek obrotu instrumentami finansowymi, a do jego sporządzenia wymagany jest druk 8c, który wysyłany jest przez biura maklerskie maksymalnie do końca lutego roku podatkowego, w którym w należy rozliczyć przychody z roku poprzedniego.
- PIT-39 – dokument, który musi wypełnić podatnik, uzyskujący przychody ze sprzedaży nieruchomości.
Samodzielne wypełnienie PIT
Aby deklarację PIT wypełnić samemu, można skorzystać z pomocy oprogramowania komputerowego. Istnieje wiele darmowych i profesjonalnych programów, które ułatwiają wypełnienie deklaracji podatkowej. Największą pomocą bywa instruktaż programu, który intuicyjnie pomaga w oszacowaniu tego, jaki PIT należy rozliczyć. Druga opcja to oczywiście samodzielne, manualne wypełnienie deklaracji PIT w wersji tradycyjnej, papierowej. Pamiętajmy jednak o tym, by rozliczyć PIT w odpowiednim terminie.
E-PITy, czyli elektroniczny PIT – rewolucja w podatkach?
Od 5 lutego 2019 roku funkcjonuje nowoczesna usługa elektronicznego i automatycznego wypełniania deklaracji podatkowych PIT, która nazwana została „Twój e-PIT”. Od tego momentu urzędy skarbowe automatycznie przygotowują zeznania podatkowe i udostępniają je podatnikom przez internet. Przygotowane deklaracje należy samodzielnie zweryfikować i zatwierdzić. Dzięki temu proces wypełniania i przesłania PIT przez internet stał się znacznie szybszy.Takie rozwiązanie ma bardzo wiele zalet. Przede wszystkim oszczędza czas podatników. Nie zawsze jednak może być ono bezpieczne. O ile osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, pracująca u jednego pracodawcy, nie będzie miała trudności z weryfikacją deklaracji, o tyle ktoś, kto zawiera dziesiątki umów cywilnoprawnych z różnymi podmiotami wciąż będzie musiał poświęcić podobną ilość czasu celem sprawdzenie, czy wszystko jest poprawne. Odpowiedzialność za prawdziwość złożonej deklaracji wciąż spoczywa na podatniku, nie urzędzie skarbowym.