Z wychowywaniem dziecka wiążą się także niemałe wydatki. Poza bieżącymi sprawami jak szkoła czy rozrywka warto również myśleć o jego przyszłości. W jaki sposób można zapewnić potomkowi dobry finansowy start w dorosłość? Gdzie trzymać oszczędności dla dziecka? Zapraszamy do przeglądu najlepszych opcji na trzymanie funduszy oraz pomnażanie ich.
1. Konto oszczędnościowe dla dziecka
Podstawowa zaleta jest taka, że pieniądze dla dziecka można zacząć odkładać już od momentu jego urodzenia. Młody człowiek przychodzi na świat, a banki umożliwiają założenie dla niego konta oszczędnościowego. To forma oprocentowanego rachunku oszczędnościowego, zatem rodzice będą nie tylko odkładać, lecz także mnożyć pieniądze.
Niestety, nawet po znacznych podwyżkach stóp procentowych konta oszczędnościowe są oprocentowane mizernie. Nawet duże sumy nie przynoszą zysku, który mógłby doścignąć inflację. Chcąc uzyskiwać jak najlepsze zwroty, często trzeba przerzucać pieniądze pomiędzy różnymi bankami. Dzieje się tak, ponieważ stosunkowo wysokie oprocentowanie dostępne jest przez ograniczony czas, po którym obniża się do poziomu standardowego.
Inną wadę może stanowić fakt, że częsta wypłata pieniędzy z konta oszczędnościowego nie będzie darmowa. Wiele instytucji finansowych ma w zwyczaju niepobierania żadnych opłat wyłącznie za pierwszy przelew wychodzący z rachunku oszczędnościowego w ciągu danego miesiąca. Konieczność przelania środków po raz drugi może równać się z opłatą nawet kilkunastu złotych, co przy obecnym oprocentowaniu równa się często utracie miesięcznych zysków.
Jeżeli nie zamierzamy ruszać pieniędzy dla dziecka do ukończenia przez potomka osiemnastego roku życia, nie będzie to jednak dużym problemem. Istnieje natomiast ryzyko wymogu otwarcia przez rodziców dodatkowych rachunków czy posiadania karty płatniczej. To zaś jest już irytujące, szczególnie jeśli bank zmienia tabelę opłat i prowizji, a my nie mamy czasu śledzić takich szczegółów.
2. Lokata dla dziecka
Inna opcja oszczędzania pieniędzy dla dziecka to lokata. Środki finansowe zostaną zgromadzone na określony czas, po którego upływie będą wypłacone wraz z naliczonymi odsetkami. Istnieje możliwość dokładnego określenia zysku, który taka forma zabezpieczenia pieniędzy przyniesie. Banki oferuję rodzicom bogatą ofertę — są lokaty krótko- lub długoterminowe, odnawialne bądź nieodnawialne. Przed dokonaniem wyboru warto się ze wszystkim na spokojnie zapoznać, aby wybrać najatrakcyjniejszą opcję. Być może warto też oszczędzać w innej walucie na lokacie walutowej.
Jednocześnie nie można zapomnieć o tym, że w przeciwieństwie do scharakteryzowanego wcześniej konta oszczędnościowego pieniądze z lokaty nie mogą być wypłacane. Chodzi o zamrożenie, ewentualnie pomnożenie, gotówki. Brakuje natomiast możliwości swobodnego dysponowania odłożonymi pieniędzmi. Dodatkowo nie jest powiedziane, że lokata będzie oprocentowana wyżej niż najlepsze konta oszczędnościowe. Podobnie jak w przypadku tamtego produktu, główną rolę odgrywają tu stosunkowo niskie stopy procentowe, wpływające na nikłe zyski z zamrożenia środków na kilka czy kilkanaście miesięcy.
3. Ubezpieczenie na życie z myślą o dziecku
Zdecydowana większość dzieci jest ubezpieczona w szkołach. Rodzice chętnie korzystają z opcji, które oferują placówki edukacyjne. Niemniej dla pewnych zdarzeń polisa szkolna to może być za mało. Dziecko może otrzymać maksymalnie 20 000 złotych, co dla niektórych leczeń będzie po prostu zbyt niską kwotą. Dlatego warto skorzystać z oferty wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego, jeżeli chcemy liczyć na większe środki. Ponadto umowa z nim związana może być wyraźnie dłuższa niż okres, w którym dziecko uczęszcza do danej szkoły.
Ubezpieczenia na życie mają również swoje wady. Przykładowo w przypadku polisy posagowej, jeżeli dojdzie do śmierci rodzica przed wygaśnięciem umowy, to dziecko otrzyma kwotę niewiele wyższą od wartości wpłaconych składek. Ponadto o tym, czy pieniądze z ubezpieczenia zostaną wypłacone, może decydować np. czas, który dziecko spędziło w szpitalu, albo w polisie zostaną zawarte opcje, za które trzeba będzie dodatkowo zapłacić. Dlatego też warto zadbać o to, aby w przypadku polisy na życie z myślą o dziecku zadbać przede wszystkim o to, aby ogólne warunki umowy (OWU) zapewniały przekazanie jak największych środków potomkowi pozbawionemu finansowego wsparcia zmarłego rodzica.
4. Fundusz inwestycyjny dla dziecka
Fundusze inwestycyjne z myślą o potomkach (potocznie nazywane także funduszami powierniczymi dla dzieci) stanowią formę oszczędzania poprzez ulokowanie pieniędzy w papierach wartościowych. Środki, które wpłacają rodzice, zostają przeliczane na jednostki uczestnictwa w danym funduszu. Jest to przypuszczalnie najlepsza opcja pod kątem możliwości zgromadzenia naprawdę dużego kapitału. W żadnej z poprzednio omawianych form oszczędzania środki nie zostaną pomnożone aż w takim stopniu.
Naturalnie trzeba mieć na uwadze podjęcie ryzyka poniesienia straty. Oczywiście, czy to samemu, czy w kontakcie z ekspertami, można analizować wydarzenia giełdowe i kontrolować, aby nie doszło do przesadnego spadku wartości określonych walorów. Nie wszyscy rodzice muszą być jednak wystarczająco zorientowani w tematyce giełdowej, dlatego przed obraniem kierunku funduszu inwestycyjnego warto się poważnie zastanowić nad takim wyborem i myśleć przede wszystkim o tym, aby oszczędzanie pieniędzy dla dziecka było nie tylko skuteczne, lecz także bezpieczne i komfortowe.