Prowadzenie biznesu w Polsce może być realizowane za pośrednictwem różnych form. Zdecydowanie najpopularniejszą jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Szacuje się, że ponad 90% wszystkich firm w Polsce funkcjonuje właśnie jako jednoosobowa działalność.
Jednoosobowa działalność gospodarcza – najważniejsze informacje
Jednoosobowa działalność gospodarcza nie posiada tytułu osoby prawnej, jak np. spółki. Polega na prowadzeniu przedsiębiorstwa przez osobę fizyczną. W związku z tym koszty jednoosobowej działalności gospodarczej i opodatkowanie jest zwykle bardziej atrakcyjne, a sama procedura założenia i prowadzenia znacznie łatwiejsze.
Rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej jest w pełni darmowa. Obecnie można założyć firmę przez internet lub wybrać bardziej tradycyjną metodę w postaci udania się do najbliższego urzędu miasta lub urzędu gminy. Zastanawiając się, jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą, należy pamiętać o tym, aby przygotować wymagane dane. Do założenia firmy konieczne będzie podanie w formularzu (w urzędzie, w wersji papierowej lub przez internet) informacji takich, jak nazwa firmy, rodzaj opodatkowania, dane rachunków bankowych i kody PKD, wyznaczające zakres prowadzonej działalności.
Przy zakładaniu jednoosobowej działalności gospodarczej warto pamiętać o konieczności wyznaczenia daty rozpoczęcia działalności. To bardzo ważny element, który na początku prowadzenia przedsiębiorstwa może znacznie pomóc. Wszystkie składki społeczne będą bowiem liczone właśnie od tej daty, a nie od daty złożenia formularza. Jeżeli więc pragniemy przygotować się wcześniej do rozpoczęcia działalności i mieć już złożone wszelkie formalności, warto wcześniej udać się do urzędu lub wypełnić wniosek przez internet i zostać sobie jakiś czas do momentu faktycznego rozpoczęcia działalności.
Forma opodatkowania działalności gospodarczej
Kluczowym aspektem w trakcie zakładania działalności jest decyzja o formie opodatkowania. Wybierać można spośród czterech dostępnych rozwiązań:
- proporcjonalne opodatkowanie na zasadach ogólnych – stawka 17% (wcześniej, do 2019 roku, 18%) i 32%,
- liniowy podatek dochodowy o jednolitej stawce 19%,
- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
- karta podatkowa.
Do korzystania z ostatnich dwóch form opodatkowania jednoosobowej działalności gospodarczej uprzywilejowane są jedynie te firmy, które spełniają wymagane kryteria zawarte w ustawie o podatku dochodowym. W każdym przypadku lepiej jest sprawdzić jak w tym roku wypełnić PIT.
Jednoosobowa działalność gospodarcza w 2020 roku – na jakie zmiany należy się przygotować? Składki ZUS
Już pod koniec 2019 roku przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą mogli oszczędzić minimalnie więcej zysków. Stawka pierwszego progu podatkowego przy rozliczeniu proporcjonalnym na zasadach ogólnych została zmniejszona o jeden punkt procentowy z 18 do 17%.
W 2020 roku obowiązywać też będzie w nowej formule Mały ZUS („Mały ZUS Plus”). 500 dla firm to z kolei możliwość ograniczenia kosztów działalności gospodarczej przy spełnianiu odpowiednich warunków (dochód do 6000 zł / mc., przychód do 10000 zł / mc.). Wprowadzenie tzw. prostego PIT-u zaowocowało w podniesienie się kwoty przychodu możliwego do rozliczenia dla działalności rozliczających się ryczałtowo (do aż 2 mln euro). Jednocześnie od 2020 roku znacznie wyższe będą składki na ubezpieczenie społeczne ZUS.
Istotną zmianą jest wprowadzenie mikrorachunków, obowiązujących każdego przedsiębiorcę. Dzięki temu znacznie prostsze stanie się płacenie podatków, a transparentność działań będzie zwiększona. Osobną kwestią jest mechanizm podzielonej płatności, który jest obowiązkowy przy niektórych transakcjach na kwotę przekraczającą 15 tys. złotych.
Co można wrzucić w koszty? Jednoosobowa działalność gospodarcza
Niewątpliwie zaletą prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej jest możliwość pomniejszenia kwoty podatku o koszty uzyskania przychodu. Zwracanie uwagi na koszty to jedna z procedur, które konieczne należy wprowadzić w firmie. Takimi kosztami może być wszystko to, co służy bezpośrednio do uzyskiwania przychodu za pomocą działalności lub jej zabezpieczenia. Utrzymanie biura, zakup monitoringu, komputera, oprogramowania czy rozliczenie tzw. kilometrówki w przypadku, gdy np. jeździ się samochodem do klientów lub kontrahentów, to jedne z najpopularniejszych rodzajów kosztów uzyskania przychodu.
Zwolenienie lekarskie a jednoosobowa działalność gospodarcza
Bycie swoim własnym szefem / szefową nie składa się z samych zalet. W przeciwieństwie do zwolnienia lekarskiego na umowie o pracę okres choroby w tym przypadku może oznaczać brak produktywności przekładający się na brak możliwości zarobienia pieniędzy. Przedsiębiorcy mogą jednak liczyć na mniejsze składki społeczne. Jeżeli okres choroby trwa 12 dni w miesiącu, to istnieje możliwość ograniczenia płatności składki ZUS do zera w tym miesiącu. Co więcej, przedsiębiorcy przysługuje zasiłek chorobowy, jeżeli składki na ubezpieczenie zdrowotne były płacone terminowo.