Sposobów na inwestowanie jest wiele. Początek często ten sam – należy założyć konto maklerskie. Później trzeba podjąć najważniejszą decyzję, czyli w co inwestować? Oprócz bezpośredniego kupowania papierów wartościowych (akcji), obligacji korporacyjnych, walut obcych czy indeksów na surowce, można zainwestować w fundusz inwestycyjny. Kiedy będzie to dobre rozwiązanie?
Inwestowanie w fundusze inwestycyjne – na czym polega?
Inwestowanie w fundusze inwestycyjne polega na powierzeniu własnego kapitału funduszom, które specjalizują się w inwestowaniu w wybrane instrumenty finansowe. W każdym przypadku głównym celem jest osiągnięcie zysków. W przeciwieństwie do inwestowania indywidualnego w tej formie wypracowane zyski mogą być nieco mniejsze z uwagi na prowizje i koszty utrzymania samego funduszu. Wskazać można również na wiele podobieństw. Przede wszystkim już na wstępie należy rozważyć, jakie są priorytety inwestycyjne. Pozwoli to na wybranie takiego funduszu inwestycyjnego, który będzie spełniał indywidualne wymogi inwestora.
Na wstępie warto więc określić szczegółowy cel inwestycyjny. Może to być maksymalizacja zysków lub ochrona zgromadzonego kapitału przed wpływem inflacji albo chęć stopniowego oszczędzania długoterminowego np. na emeryturę. Łatwo dostrzec, że pierwszy cel będzie obarczony znacznie wyższym ryzykiem inwestycyjnym, ale w przypadku powodzenia liczyć będzie można na wyższą stopę zwrotu. Ważne staje się również określenie czasu inwestycji. Inaczej podejmuje się decyzje w przypadku chęci szybszego pomnożenia środków, a inaczej przy wybieraniu funduszu powierniczego dla dziecka. W tym wypadku mówi się o inwestycjach krótkoterminowych, średnioterminowych oraz długoterminowych.
Jakie są rodzaje funduszy?
Istnieje bardzo wiele rodzajów funduszy inwestycyjnych. Ze względu na stopień ryzyka inwestycyjnego najważniejsze z nich można pogrupować w następujący sposób (według kolejności od najmniej do najbardziej ryzykownego):
- fundusze obligacji krótkoterminowych,
- fundusze obligacji długoterminowych,
- fundusze stabilnego wzrostu,
- fundusze zrównoważone,
- fundusze akcyjne.
Jak inwestować w fundusze inwestycyjne?
Bardzo wiele osób straciło swoje oszczędności, lokując pieniądze w fundusze bez wcześniejszej analizy i większego zastanowienia. Powierzając środki funduszom, zyskuje się oszczędność czasu – inwestycje dokonywane są przez fundusz, a nie inwestora. Nie zwalnia to jednak z konieczności zrobienia dobrego researchu oraz podstawowej znajomości rynku i instrumentów finansowych.
Zasadniczo wyróżnić można dwie formy inwestowania w fundusze. Pierwsza dotyczy podpisania umowy inwestycyjnej z wybranym podmiotem, która będzie upoważniała go do dysponowania powierzonymi środkami, a także doprecyzowała koszty, ryzyka i podział wypracowanych zysków. W większości przypadków to sposób dla osób, które zgromadziły większy kapitał, chociaż z drugiej strony próg wejścia może rozpoczynać się już od 100 złotych. Wyróżnia się także inwestowanie w fundusze w rozumieniu zakupu certyfikatów funduszy zamkniętych notowanych na giełdzie.
Czy warto inwestować w fundusze, czy może lepiej samodzielnie i bezpośrednio?
Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, czy lepiej inwestować w fundusze, czy samodzielnie. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji i możliwości. W każdym przypadku konieczna jest podstawowa znajomość ekonomii, zachowań rynkowych i instrumentów finansowych. Z pewnością jednak inwestując samodzielnie, cały ciężar decyzji inwestycyjnej spoczywa na inwestorze. To on wybiera, w jakie konkretnie spółki zainwestuje (w przypadku inwestowania w papiery wartościowe). Pod tym względem powierzenie funduszowi swoich pieniędzy może wydawać się nieco prostsze. Należy jednak pamiętać, że nie jest to gwarancją zwrotu kapitału. W każdym przypadku zaoszczędzone pieniądze można częściowo stracić. Najczęściej próg wyjścia z inwestycji, która okaże się niezyskowna, ustalany jest poprzez umowę zawieraną z danym funduszem. Osobnym problemem jest samodzielne założenie funduszu inwestycyjnego, co niewątpliwie jest jednym z bardziej pracochłonnych sposobów na inwestycje.
Wysokie koszty zarządzania i nienajlepsze wyniki funduszy mogą czasem zniechęcać do inwestowania kapitału
Fundusze inwestycyjne trzeba wybierać rozważnie, ponieważ w niektórych przypadkach może zajść prawdopodobieństwo zjawiska konfliktu interesu. Dzieje się tak m.in. w sytuacji, gdy pośrednicy oferują produkty, od których sprzedaży otrzymają większe benefity finansowe, a nie takie, które faktycznie stanowią w danym momencie okazję inwestycyjną. Inwestycja poprzez fundusze to także dodatkowe koszty dla inwestora indywidualnego. Składają się na nie prowizje dla pracowników funduszy i koszty zarządzania. Bywa i tak, że nienajlepsze wyniki finansowe tego typu podmiotów zniechęcają inwestorów do zaufania im i dalszej współpracy.