Bitcoin zadebiutował na scenie kryptowalut w 2008 roku, chociaż stwierdzenie to jest poniekąd nielogiczne – to właśnie Bitcoin był prawdopodobnie pierwszą walutą i gdyby nie jego powstanie, raczej nie powstałyby inne. Co warto wiedzieć o kryptowalucie Bitcoin, zwanej „królem wszystkich kryptowalut”?
Bitcoin – wszystko, co trzeba wiedzieć o najważniejszej kryptowalucie świata
Bitcoin (BTC) został opracowany w 2008 roku przez osobę lub raczej grupę osób, ukrywających się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Do dziś nie wiadomo, kto faktycznie stoi za jego stworzeniem. Przez wiele już lat wiele osób określało się jako Satoshi, ale dotychczas nikt nie wyjawił jedynego dowodu, który w 100% potwierdzałby autorstwo – indywidualnego zapisu kodu pierwszych bloków Bitcoina. Bardzo możliwe jest zresztą, że projekt ten był realizowane przez agencje wywiadowcze danych państw lub podobne organizacje.
Technologia blockchain umożliwia zapisywanie transakcji w przejrzysty i jednocześnie anonimowy sposób. Wraz z powstaniem Bitcoina możliwe stało się nabywanie i zbywanie go, skutkujące za każdym razem powstaniem kolejnego bloku danych. Dostęp do informacji o każdym bloku ma tylko autor transakcji, ale tym samym jest on widoczny dla wszystkich. Technologia została opracowana w taki sposób, że nie jest możliwe dokonanie transakcji bez automatycznego „wyprodukowania” w systemie kolejnego bloku.
Kryptowaluta Bitcoin jest najstarszą kryptowalutą i po dziś dzień cechuje się najwyższym poziomem kapitalizacji. Codziennie handlują ją tysiące spekulantów z całego świata. Wartość dziennego obrotu z powodzeniem może przewyższać wartość dziennego obrotu na całej polskiej giełdzie (GPW).
Analiza Bitcoin – czy przyszłość jest jeszcze przed nami?
Z perspektywy czasu niesamowite jest dostrzeżenie, jaka była początkowa wartość kryptowaluty Bitcoin. 1 BTC można było kupić za mniej, niż $1. Po prawie dziesięciu latach, w grudniu 2017 roku, wartość BTC/USD wkroczyła na swoje historyczne poziomy maksymalne. Relacja BTC/USD wyniosła wówczas ok. 20 tysięcy dolarów!
Od tamtego czasu wartość Bitcoina znacznie spadła. Chociaż niektórzy spekulowali drastyczny spadek „bańki” do poziomów rzędu 1000 dolarów, Bitcoin zdołał się odbić już wcześniej, co doskonale widać na analizie technicznej. Dalsze losy Bitcoina są jednak trudne do przewidzenia. Istnieje bardzo wiele czynników, które z pewnością wpłyną na wycenę. Należą do nich m.in. nowe technologie, chęć inwestorów do oszczędzania w tradycyjnych dolarach, wykorzystywanie inteligentnych kontraktów (których sam Bitcoin niestety nie dostarcza), a także coraz szybciej postępująca komercjalizacja rynku kryptowalut i „przejmowanie go” różnych technologii przez największe światowe banki.
Bitcoin wciąż na czele z największą kapitalizacją – altcoiny nie dają rady
Pomimo powyższych obserwacji można dostrzec, że Bitcoin w pewnym sensie nie ma sobie równych. Jak wspomnieliśmy, to kryptowaluta o największym poziomie kapitalizacji rynkowej. Obrót Bitcoinem jest większy, niż obrót łączny na wielu giełdach państw europejskich, w tym Polski. Jest jednak jeszcze inna cecha, która wyróżnia Bitcoina i wpływa na to, że inne kryptowaluty, altcoiny, nie będą miały z nim szans.
Pragnąc zakupić daną kryptowalutę, z reguły należy zakupić Bitcoina. Ten prosty fakt unaocznia, w jak silny sposób (prawie) wszystkie inne kryptowaluty są dosłownie uzależnione od „króla kryptowalut”. Gdy wartość Bitcoina spada, wartość większości innych kryptowalut maleje, często jeszcze bardziej drastycznie. Analogiczny proces odbywa się w przypadku wzrostów wartości kryptowaluty.
Receptą na swoiste oderwanie się od Bitcoina dla innych kryptowalut, np. Ripple, Stellar czy Dash, byłoby opracowanie możliwości zakupu ich za waluty fiducjarne, tzw. fiaty – np. PLN, USD, CAD. Rozwiązania takie są opracowywane, ale skuteczność i ich ewentualna implementacja masowa pozostają niepewne.
Co jeszcze warto wiedzieć o Bitcoinie? Praktyczne porady
Spekulację w postaci zawierania transakcji kupna i sprzedaży kryptowalut, w tym oczywiście Bitcoina, oferują tzw. giełdy kryptowalut. Kontrakty na różnice cenowe (CFD) dostępne są także u wielu brokerów i maklerów. Warto jednak pamiętać, że kryptowaluty są bardzo ryzykownym i w ogóle niepewnym instrumentem. Stopa ryzyka inwestowania w kryptowaluty jest znacznie wyższa niż w przypadku inwestowania w akcje spółek giełdowych, co i tak jest już znacznie ryzykowne. Należy także wiedzieć, że faktyczny zakup Bitcoina jest nieodwracalny. Transakcji tej nie można cofnąć z uwagi na sposób działania technologii blockchain.