Mimo wdrażania przez instytucje finansowej kolejnych środków bezpieczeństwa wciąż pilnie trzeba chronić dane karty kredytowej przed potencjalnymi oszustami. W niniejszym artykule powiemy, które informacje dotyczące kredytówki są istotne w kontekście bezpieczeństwa naszych finansów. Wskażemy również różne metody, które można wykorzystać do ochrony danych karty kredytowej.
Jakie dane karty kredytowej mogą posłużyć do kradzieży?
Dane karty kredytowej, które złodzieje lub oszuści mogą wykorzystać do ograbienia nas z pieniędzy, to:
- numer karty kredytowej,
- imię i nazwisko posiadacza,
- data ważności karty,
- PIN do karty,
- kod CVC/CVV.
W najgorszej sytuacji będziemy w momencie, gdy oszust czy złodziej wejdzie w posiadanie naszej karty kredytowej, znając jednocześnie PIN do karty. Jego znajomość nie będzie mu jednak potrzebna, jeśli zamierza dokonywać płatności zbliżeniowych na drobne kwoty,. W równie kiepskiej sytuacji znajdą się osoby, które udostępnią pozostałe dane karty z kodem CVC/CVV na czele lub po prostu przydarzy im się zgubienie karty do bankomatu i nie trafią na uczciwego znalazcę. Mimo iż stosuje się dziś dwuetapową weryfikację, polegającą najczęściej na autoryzacji transakcji kodem SMS lub aplikacją mobilną, w przypadku wyrafinowanych oszustw i to nie pomaga.
Najpopularniejsze sposoby na wyłudzenie danych karty kredytowej
Do najpopularniejszych sposobów wyłudzania danych karty kredytowej należy:
- Phishing – oszuści wysyłają fałszywe e-maile lub wiadomości SMS, które wyglądają na oficjalne i nakłaniają do dostarczenia wrażliwych informacji. Mogą wcielać się nie tylko w urzędy czy instytucje finansowe, ale nawet w przyjaciół i znajomych, szczególnie jeśli uda im się przejąć ich konta.
- Skimming – przestępcy instalują urządzenia skimmingowe w terminalach płatniczych, aby zebrać dane z kart kredytowych i debetowych użytkowników.
- Wykorzystywanie niezabezpieczonych sieci Wi-Fi – hakerzy mogą wykorzystać niezabezpieczone połączenia Wi-Fi do instalowania programów typu malware, aby uzyskać pełny dostęp do danych klienta i numeru karty kredytowej.
- Niewłaściwa obsługa płatności online – witryny internetowe i sklepy online mogą paść ofiarą kradzieży danych swoich klientów, przez co dostarczane im informacje wchodzą w posiadanie oszustów.
Zabezpieczanie danych karty kredytowej
Przede wszystkim warto pamiętać, że wyciek danych karty kredytowej może być niezależny od naszej ostrożności i nastąpić po stronie sklepu internetowego czy jakiegokolwiek innego zaufanego podmiotu, który ma do tych danych dostęp, na przykład przy płatnościach odnawialnych kartą. Dlatego podstawą jest korzystanie z najsilniejszych możliwych zabezpieczeń oferowanych przez bank na wypadek przejęcia danych przez osobę niepowołaną. Wspomniana jest dwuetapowa weryfikacja i system 3-D Secure to absolutna podstawa, podobnie zresztą jak ustawienie limitów transakcyjnych zgodnych ze swoimi finansowymi potrzebami.
Co warto zrobić ze swojej strony? Na pewno zachować ostrożność, jeżeli chodzi o docierające do nas komunikaty. Na atak phishingowy wskazywać mogą dziwne adresy e-mail lub numery telefonów, błędy gramatyczne i literówki, a w końcu także żądanie podjęcia pilnej reakcji bez chwili na zastanowienie. Koniecznie należy także sprawdzać adresy stron internetowych oraz obecność certyfikatu SSL.
Jak zareagować na wyciek danych karty kredytowej?
Po wycieku danych karty kredytowej należy jak najszybciej skontaktować się z bankiem, aby zastrzec swój plastik i uniemożliwić dokonywanie transakcji. W tym celu wystarczy wybrać działający przez całą dobę numer +48 828 828 828, z którego przekierowani zostaniemy do rozmowy z pracownikiem naszego banku. To istotne nie tylko w kontekście zabezpieczenia środków, ale również odzyskiwania pieniędzy. Odpowiedzialność banku za kradzież konta jest tylko w przypadku, gdy klient poinformuje o utracie dostępu tak szybko, jak tylko się o tym dowie.
Jeżeli cała sprawa jest wynikiem przestępstwa, o którym nie zostały jeszcze zawiadomione odpowiednie służby, należy zebrać wszelkie informacje dotyczące kradzieży danych i zgłosić przestępstwo na policję. Nie trzeba zwracać się w tym celu do wyspecjalizowanej jednostki czy szczególnego urzędu. Wystarczy udać się na lokalny posterunek i opisać, co się wydarzyło.
Wiele osób decyduje się w takiej sytuacji także na wykupienie usługi monitorowania danych, oferowanej na przykład przez BIK. Dzięki temu zostaniemy poinformowani, jeżeli ktoś podejmie próbę wyłudzenia kredytu na nasze dane. W najlepszym wypadku posłuży to odpowiednim służbom do zidentyfikowania złodzieja i jego ujęcia!