Komu nie zdarzyło się pomylić PIN-u? W dobie konieczności pamiętania wielu haseł, kodów zabezpieczających i innych kombinacji literowych i cyfrowych, taki scenariusz nie jest wcale trudny w realizacji. Dodatkowo specjaliści od bezpieczeństwa stanowczo zalecają, aby swoje hasła różnicować jak najmocniej. Wystarczą trzy karty płatnicze w portfelu, każda z innym numerem PIN — a o taką liczbę „plastiku” w kieszeni wcale nie jest trudno — i przy chwili nieuwagi karta zostaje zablokowana.
Jak odblokować kartę bankomatową? Najprostsza droga
Po trzykrotnym błędnie wprowadzonym numerze PIN, operator karty blokuje ją tak, aby nikt nie miał do niej dostępu. To skuteczne rozwiązanie w przypadku kradzieży, zanim jeszcze nie udało nam się zablokować lub zastrzec karty. W tym momencie użytkownik nie może dokonywać nią płatności (także zbliżeniowych na drobne kwoty!), ani wybierać gotówki z bankomatu.
W dalszym ciągu są jeszcze możliwe inne drogi dostępu do konta, w tym bardzo popularne logowanie poprzez bankowość elektroniczną, czyli serwis internetowy lub aplikację mobilną. W przypadku tej drugiej opcji sporo banków udostępnia integrację oprogramowania z zabezpieczeniami biometrycznymi. Oznacza to, że zamiast podawania PIN-u trzeba dokonać potwierdzenia jedynie odciskiem palca.
Skorzystanie z aplikacji oznacza nie tylko dostęp do opcji związanych z kartą płatniczą — w tym także jej odblokowania — ale też innych funkcji na koncie. Jeśli bankomat obsługuje wypłaty BLIK, można zdecydować się na wypłatę poprzez specjalny, sześciocyfrowy kod, a sam PIN na spokojnie zmienić w domu.
Operacja odblokowania polega na zalogowaniu się do bankowości online, wybraniu właściwej karty z menu i kliknięciu przycisku „odblokuj”. Weryfikacja operacji następuje poprzez podanie jednorazowego hasła SMS, a czasem dodatkowo potwierdzenia operacji odciskiem palca.
Tradycyjny sposób odblokowania karty bankomatowej
Jak odblokować kartę bankomatową mogą osoby starsze, niekorzystające z usług internetowych? Mają na to dwa sposoby:
- dzwoniąc na infolinię banku i pamiętając o informacjach potwierdzających tożsamość (numer PESEL, numer dowodu osobistego). Kontakt do infolinii bankowej znajduje się zawsze na dokumentach np. związanych z korespondencją dotyczącą aneksów lub otwarciem rachunku,
- pojawiając się osobiście w oddziale, mając ze sobą dokument potwierdzający tożsamość (najlepiej dowód osobisty).
Jeśli każda z dróg do wyboru rodzi jakieś problemy, w ostateczności można kartę zastrzec, a bank poprosić o wysyłkę nowego egzemplarza. Taka operacja trwa najdłużej, a jeśli powodem nie jest kradzież bądź zagubienie karty, to bank może zażyczyć sobie również dodatkowej opłaty za wydanie nowego plastiku, nawet w przypadku wyboru opcji niespersonalizowanej.
Czego zdecydowanie nie powinno się robić?
Aby ustrzec się pomyłek w podawaniu numeru PIN, stanowczo nie należy robić dwóch rzeczy — zapisywać go na karteczce noszonej w portfelu oraz podawać osobom trzecim. Czterocyfrowe zabezpieczenie jest kodem intymnym, do którego nikt postronny nie może mieć dojścia. Złodzieje kradnący portfele bardzo często zyskują na ludzkiej lekkomyślności, opróżniając doszczętnie konto, zanim okradziona osoba zdąży się zorientować, że karta została skradziona. Mimo iż w polskim prawie funkcjonuje odpowiedzialność banku za kradzież z konta, jest to sytuacja, której lepiej unikać.
Inne metody na to, żeby uniknąć stresujących sytuacji
Płatność przy kasie, wszystkie zakupy w koszyku, tylko jedno konto będące w stanie pokryć rachunek i 3 razy błędnie wprowadzony PIN. Taka sytuacja oznacza dramat — problemy kasjerki, kupującego i osób stojących w kolejce. Dlatego, jeśli bank obsługuje taką opcję, a my posiadamy odpowiedni model smartfona, to warto zainteresować się jedną z nowoczesnych usług, które podawania PIN-u nie wymagają. Świetnym przykładem jest Apple Pay, pozwalające na wygodne dodanie kart płatniczych do elektronicznego portfela, działającego wszędzie tam, gdzie są dostępne terminale zbliżeniowe. Usługa zabezpieczona jest biometrycznie (np. poprzez odcisk palca) i nie wymaga wprowadzania potwierdzenia na terminalu, niezależnie od kwoty. Użytkownik nie musi mieć też dostępu do internetu, więc metoda ta sprawdza się równie dobrze za granicą, np. po zintegrowaniu z kartą walutową.
Jak odblokować kartę bankomatową? Najlepiej działać tak, aby nie trzeba było tej czynności wykonywać wcale. Jeśli natomiast zdarzy się wpadka, to nie jest to problem, dla którego nie ma rozwiązania. Wystarczy zalogowanie się do bankowości internetowej lub mobilnej na swojego ROR i wybranie odpowiedniej opcji — można to zrobić nawet w momencie pobytu przed bankomatem.