Platformy streamingowe takie jak Netflix, HBO Max, Disney + czy Amazon Prime Video przeżywają renesans swojej popularności. W zamian za opłacenie miesięcznego abonamentu, otrzymujemy dostęp do treści, które się w nich znajdują. Najczęściej zapłata za usługę w takich przypadkach ma formę płatności cyklicznej, co oznacza, że operator automatycznie ściągnie pewną kwotę pieniędzy z naszego konta co miesiąc w zamian za dostęp do usługi. Takie rozwiązanie nie jest niczym nowym, a płatność odnawialna kartą płatniczą jest już standardem, jeżeli chodzi o abonamenty i subskrypcje online. Czy podawanie numeru karty i autoryzacja pobierania opłat to dobry pomysł, a sam proces jest bezpieczny? Jak sprawdzić i anulować płatności odnawialne i czy da się zablokować podpisanie karty do płatności odnawialnych na przyszłość? Na te pytania odpowiemy w tym artykule, zapraszamy do lektury!
Jak działa płatność odnawialna kartą płatniczą?
Płatność odnawialna kartą płatniczą to nic innego niż cykliczna miesięczna opłata w takiej samej kwocie w ramach korzystania z usługi. W tym celu należy zalogować się na stronę usługodawcy oraz zaznaczyć opcję subskrypcji. W ostatnich latach stało się to domyślną opcją dla dostarczycieli usług związanych z biznesem oraz rozrywką. Czy wykupujemy dostęp do oprogramowania SaaS (Subscription as a Service), czy platformy z serialami lub grami, zazwyczaj podłączamy tam kartę, żeby nie bawić się w kupowanie bonów podarunkowych.
Kolejny krokiem jest podanie danych, które znajdują się na naszej karcie kredytowej, to jest imię i nazwisko, numer karty płatniczej, data jej ważności oraz kod CVC. Po udanej autoryzacji karty, nasze konto będzie co miesiąc obciążone kwotą za abonament, bez konieczności ponownego dokonywania płatności czy weryfikacji. Należy pamiętać, że każda subskrypcja może zostać w dowolnej chwili anulowana.
Czy płatność odnawialna kartą płatniczą jest bezpieczna?
Płatność odnawialna kartą płatniczą jest w pełni bezpieczna, ale pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim należy zadbać o to, abyśmy byli jedynymi użytkownikami konta, do którego jest ona przypięta. Dane karty, które dostaną się w ręce osób niepowołanych, mogą zostać wykorzystane w niecnych celach. Rzadko jednak zdarza się, aby dało się je wyciągnąć ze współdzielonego konta.
Warto zaznaczyć, iż wszystkie transakcje dokonywane przy pomocy karty płatniczej, w tym te cykliczne, są szyfrowane. Wyciek danych ze strony operatora płatności lub platformy streamingowej jest bardzo mało prawdopodobny. Jeżeli się go boimy, równie dobrze możemy zrezygnować z wszelkich zakupów przez internet. Tak jednak się raczej nie stanie.
Jak sprawdzić i anulować płatności odnawialne?
W celu sprawdzenia oraz późniejszego anulowania płatności odnawialnych należy zalogować się na stronę wybranego usługodawcy lub platformy streamingowej. Czasami dzieje się to również automatycznie – jeśli przez kilka dni system nie jest w stanie pobrać pieniędzy z karty, w pewnym momencie przestaje próbować i po prostu zawiesza konto. Tak samo działa to w przypadku anulowania subskrypcji po zastrzeżeniu karty.
Jeżeli karta nie została zablokowana, w dowolnej chwili można przywrócić konto. Wystarczy tylko uzupełnić środki na rachunku bankowym oraz dodać jeszcze raz kartę do konta lub poprosić system o ponowną autoryzację karty. Znacznie lepiej anulować jednak płatność odnawialną własnoręcznie. Po zalogowaniu się należy przejść do zakładki z subskrypcjami. To właśnie tam znajdziesz informację o tym, czy posiadasz aktualnie jakieś subskrypcje oraz znajdziesz możliwości ich anulowania. Proces ten jest w pełni darmowy, a kartę po anulowaniu subskrypcji można odpiąć i usunąć z platformy jej dane.
Czy da się zablokować podpinanie karty do płatności odnawialnych?
Niestety, ale nie istnieje obecnie możliwość zablokowania podpinania karty do płatności odnawialnych z poziomu banku. Alternatywą pozostaje zablokowanie karty osobno na platformie internetowej poprzez kontakt z obsługą klienta. Jest to niestety bardzo czasochłonne.
Alternatywą dla podpinania karty do płatności odnawialnych jest korzystanie z karty wirtualnej lub Paysafecard. To świetne zastępstwo dla karty płatniczej z której korzystamy na co dzień i nie wymaga podawania danych osobowych. Co więcej, nawet w przypadku kradzieży danych takiej karty, w ręce oszustów nie wpadną środki znajdujące się na naszym koncie, a zazwyczaj niewielkie sumy znajdujące się na karcie PSC.