Istnieje zarówno wiele przesłanek do tego, żeby posiadać kartę kredytową, jak i zamknąć jej prowadzenie. Ocena sytuacji zawsze powinna być indywidualna, chociaż eksperci od finansów osobistych wskazują, że korzystanie z takich produktów ma często bardzo zły wpływ na zachowania konsumpcyjne. Aktywna karta potrafi też skutecznie zmniejszyć zdolność kredytową. Jak zamknąć kartę kredytową, która stała się dla użytkownika rozwiązaniem zbędnym lub wręcz niebezpiecznym?
Kiedy można zamknąć kartę kredytową? Powody i realne możliwości
Skorzystanie z bankowej oferty na karty kredytowe może mieć kilka przyczyn. Najczęściej jest to chęć posiadania realnego zabezpieczenia finansowego, które pozwoli na swobodną zapłatę za zakupy, nawet niespodziewane, niezależnie od sytuacji. Takie bezpieczeństwo jest też wygodne, ale w niektórych momentach pojawia się kilka powodów do chęci wycofania się z tej komfortowej sytuacji:
- każda karta kredytowa zmniejsza zdolność kredytową do pełnej kwoty umownej, niezależnie od tego, czy dostępny limit jest aktualnie wykorzystany. Przed ubieganiem się np. o kredyt hipoteczny warto tego typu rachunki zamknąć, szczególnie jeśli przewidywana zdolność oscyluje na granicy,
- zmiana warunków, podwyższająca roczne opłaty za kartę lub poczyniona obserwacja, że produkt przez dłuższy czas był niewykorzystany. Warto brać pod uwagę to, że prowadzenie karty kredytowej jest nie tylko zabezpieczeniem domowego budżetu, ale i jego obciążeniem,
- bardzo często nad tym jak zamknąć kartę kredytową zastanawiają się osoby, które mają ich zbyt wiele. Zazwyczaj jest to pokłosie w postaci produktów oferowanych przez banki „przy okazji” np. korzystania z ofert ratalnych,
- chęć wzięcia karty w innym banku, na lepszych warunkach, z uwzględnieniem ciekawej promocji (np. cashback).
Kartę można zatem zamknąć z wielu przyczyn, a jej operator powinien na to użytkownikowi zezwolić. Najczęściej w takich przypadkach obowiązuje trzydziestodniowy termin wypowiedzenia umowy, należy o tym pamiętać. Jeśli nie chcemy korzystać dalej z karty, a nie możemy jej od ręki zamknąć, można też zablokować do niej dostęp. W niektórych sytuacjach można też skorzystać z opcji natychmiastowej, ale ta wiąże się z koniecznością uiszczenia odpowiedniej, określonej umownie opłaty. Bezwzględnie konieczna w tym przypadku jest wcześniejsza spłata kredytu na karcie
Jak zamknąć kartę kredytową — cztery typowe drogi
Pozbyć się karty można najczęściej na cztery sposoby, każdy z nich jest równie skuteczny:
- Wizyta w oddziale i złożenie wniosku osobiście u konsultanta,
- Rozmowa telefoniczna wraz z potwierdzeniem danych personalnych,
- Wypełnienie formularza na stronie banku, dostępnego po zalogowaniu się na konto,
- Wydrukowanie, wypełnienie i wysyłka wniosku pocztą, na adres wskazany w umowie.
Podczas zamykania karty warto pamiętać o umieszczeniu na wniosku dość istotnej informacji o zezwoleniu na dalsze przetwarzanie danych kredytowych. Ma to istotne znaczenie w przypadku, jeśli posiadanie takiego produktu było związane z chęcią budowania pozytywnej historii kredytowej, wpływającej w konsekwencji na dalszą zdolność. Jeśli zgoda ta nie zostanie bankowi przekazana, to cały trud pójdzie na marne, ponieważ BIK nie będzie miał dostępu do tych danych i być może będziemy skazani na pożyczki bez baz. Oczywiście w dowolnym momencie można też zawnioskować o ukończenie przetwarzania, a bank będzie musiał się do tej prośby zgodnie z prawem przychylić.
Czy to coś kosztuje?
Opłata za zamknięcie karty kredytowej może pojawić się nie tylko w przypadku przyspieszonego trybu, ale i w momencie wykorzystania normalnej, trzydziestodniowej drogi. Wszystko zależy od tego, jakie są postanowienia regulaminowe. To oczywiście jeden z tych punktów, na które warto zwrócić uwagę na samym początku, przy zawieraniu umowy. Na szczęście nie wszystkie banki są w tym przypadku skore do pobierania opłaty za operację, u części z nich cały proces przebiega bezkosztowo.
Jedną z rzeczy, które warto zrobić już po upływie miesięcznego okresu wypowiedzenia, jest uzyskanie z banku pisemnego potwierdzenia anulowania karty. Jest to dobry pomysł dla wszystkich tych, którzy obawiają się możliwości pomyłki po stronie banku.
O tym, jak zamknąć kartę kredytową decyduje głównie regulamin konkretnej instytucji, ale w większości przypadków drogi do tego są bardzo podobne. Zawsze trzeba wypełnić wniosek i wziąć pod uwagę, że musi minąć 30 dni okresu wypowiedzenia. Jeśli karta jest niepotrzebna, to lepiej jest ją zlikwidować, porządkując tym samym swoje osobiste finanse, neutralizując tym samym kolejny wydatek, jakim jest roczna opłata stała. Brak karty to też zmniejszenie ryzyka na wpadnięcie w spiralę zadłużenia i jeden ze sposobów na wyjście z długów.