Postępowanie w przypadku zgubienia lub kradzieży karty kredytowej wydaje się oczywiste. Pierwszym krok będzie blokada lub zastrzeżenie karty, co uniemożliwi jej wykorzystanie przez osoby trzecie. Nie będą możliwe ani wypłaty z bankomatów, ani żadne inne transakcje, w tym płatności zbliżeniowe. Co jednak z cyklicznymi opłatami abonamentowymi — czy zastrzeżenie karty anuluje subskrypcję? Czym różni się zastrzeżenie od blokady karty? Zapraszamy do lektury.
Czy zastrzeżenie karty anuluje subskrypcję usług abonamentowych?
Zastrzeżenie karty nie anuluje subskrypcji usług abonamentowych. Za dostarczone nam usługi dalej będziemy musieli zapłacić. Bank, dokonując zastrzeżenia karty, sprawi po prostu, iż pieniądze nie zostanę pobrane z zablokowanej karty, ponieważ nastąpi brak autoryzacji karty płatniczej. Płatność za usługę należy wtedy uiścić za pomocą innej karty, przelewu bankowego lub przelewu BLIK.
Te dwie ostatnie opcje są możliwe oczywiście wyłącznie w przypadku abonamentów, które można opłacać inaczej niż automatycznym pobraniem określonej kwoty z karty. Dobrym przykładem będą tu subskrypcje serwisów VOD (HBO Max, Netflix czy Prime Video) albo abonamentów konsolowych (PS Plus, Xbox Game Pass Ultimate), na które można kupić vouchery.
W przypadku zastrzeżenia karty warto odpiąć ją od wszystkich przypisanych do niej subskrypcji, logując się kolejno do każdego z serwisów. Jeżeli opłaty nie uda się pobrać automatycznie, w kluczowym momencie stracić można dostęp do ważnej usługi. Miej również na uwadze, że zastrzeżona karta nie może zostać ponownie użyta. Jest bowiem nieaktywna permanentnie.
Na co jeszcze wpływa zastrzeżenie karty?
Zastrzeżenie karty kredytowej lub debetowej czyni ją, de facto, totalnie bezużyteczną. Poza tym, iż nie zostaną pobrane z niej płatności abonamentowe, nie będzie można dokonywać za jej pomocą płatności internetowych, płatności zbliżeniowych czy wypłat z bankomatów. Warto pamiętać, że jest to operacja ostateczna. Zastrzec kartę to znaczy zdezaktywować ją na zawsze!
Co zrobić w przypadku, gdy uda się znaleźć kartę płatnizą w stanie nienaruszonym i mamy pewność, że nikt nie miał do niej dostępu? Niestety, po zastrzeżeniu będzie już bezużyteczna. Po odnalezieniu zastrzeżona karta powinna zostać pocięta nożyczkami na drobne kawałeczki (szczególnie jej chip) oraz zutylizowana. Uniemożliwia to zidentyfikowanie imienia i nazwiska jej właściciela.
Czemu lepiej zastrzec szybko kartę?
W przypadku kradzieży lub zgubienia karty płatniczej istotną rolę odgrywa czas. Im szybciej zgłosimy ten fakt i dokonamy blokady karty, tym mniejsza szansa, iż zostanie ona wykorzystana przez osobę do tego nieuprawnioną. Dostępne są następujące sposoby zastrzegania karty:
- na stronie internetowej banku, po zalogowaniu się na konto i wyborze zgubionej karty z menu,
- w placówce banku,
- poprzez kontakt z infolinią banku,
- w aplikacji mobilnej,
- pod numerem telefonu 828 828 828 (ogólnopolski System Zastrzegania Kart).
Co więcej, natychmiastowe zgłoszenie utraty karty może pomóc w odzyskaniu pieniędzy nawet wówczas, gdy złodziej zdążył już zapłacić plastikiem zbliżeniowo lub wypłacić pieniądze przy pomocy dowolnego innego sposobu. Warunkiem rozpatrzenia reklamacji przez bank lub wywalczenia zwrot przy pomocy Rzecznika Finansowego jest jednak niezwłoczne podjęcie działania przez klienta banku.
Zastrzeżenie karty uniemożliwia nie tylko korzystanie z niej i wypłacanie gotówki z bankomatu, ale również sprawi, iż nie zostaną pobrane jakiekolwiek opłaty na rzecz usług abonamentowych i subskrypcyjnych (np. Netflix, Spotify, HBO GO). W takim wypadku należy zmienić metodę płatności na stronie usługodawcy i dokonać osobnej płatności innym środkiem płatniczym.
Czym różni się zastrzeżenie od blokady karty?
Blokada karty jest idealną opcją dla osób, które są przekonane, iż doszło do zgubienia karty i mogą ją z czasem odzyskać. Pozwala ona na czasowe wyłącznie, co uniemożliwi jej wykorzystanie. Blokada może trwać maksymalnie miesiąc. Odnaleziona karta może zostać odblokowana, co przywróci jej pełną funkcjonalność. Jeśli nie odblokujesz karty bankomatowej przez internet w ciągu miesiąca, dojdzie do jej automatycznego zastrzeżenia.
Co więcej, wiele ludzi decyduje się na zablokowanie karty nie tylko w przypadku jej utraty. Robią to, kiedy mają w planach wyjście na koncert, pojechanie na festiwal czy nawet weekendowe imprezowanie. Dzięki temu nie muszą obawiać się, że albo sami “popłyną”, albo na ich roztargnieniu skorzystają złodzieje.
W sytuacji, gdzie doszło do kradzieży karty lub wiemy, że jej nie odnajdziemy, najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zastrzeżenie karty. Jest to czynność nieodwracalna, a karta raz zastrzeżona nie nadaje się ponownie do użytku. Konieczne jest wówczas wyrobienie nowej, co może oznaczać pewien koszt. Niektóre banki rezygnują z pobierania takiej opłaty, co warto brać pod uwagę przy zakładaniu konta.