Właściwie każdy z nas może się znaleźć w sytuacji, w której zmuszony będzie zapobiec zagrożeniu i zastrzec swoją kartę płatniczą. Istnieje na to kilka sposobów: od zadzwonienia pod numer czynnej całą dobę infolinii po dezaktywację plastikowego przedmiotu przy użyciu aplikacji mobilnej. Po jakimś czasie, w zależności, czy zagrożenie kradzieży pieniędzy z konta minęło, może się pojawić następujące, zasadnicze pytanie: Czy można odblokować zastrzeżoną kartę płatniczą?
Czy można odblokować zastrzeżoną kartę płatniczą?
O możliwościach zastrzeżenia karty płatniczej warto się dowiedzieć już na samym początku użytkowania. Nigdy bowiem nie wiadomo, kiedy ta wiedza okaże się przydatna, a może się to wydarzyć w najmniej spodziewanym oraz wygodnym momencie. Gdy już zastrzeże się kartę płatniczą, wiele osób może po fakcie zadać sobie pytanie, czy istnieje sposób, aby ją odblokować.
NIestety, ale w momencie zastrzeżenia karty staje się ona już na zawsze bezużyteczna. Proces ten jest nieodwracalny. Po zastrzeżeniu jedyne, co może zrobić dany klient banku, to zgłosić się do swojej instytucji finansowej i złożyć zamówienie wydania nowej karty. Można to uczynić zarówno bezpośrednio w salonie, jak i przez stronę internetową banku.
Dotychczasowej, już niezmiennie zastrzeżonej, karty natomiast należy się po prostu pozbyć. Zazwyczaj nie ma takiej potrzeby, ponieważ zastrzega się plastiki zagubione lub skradzione, których fizycznie się nie posiada. Co jednak w sytuacji, gdy udaje się znaleźć kartę płatniczą? Wówczas niezawodnym sposobem jest przecięcie jej nożyczkami, co powinno zniszczyć chip.
Kiedy należy zastrzec kartę płatniczą?
Zastrzeżenie karty płatniczej to nie tyle zalecane, co wręcz obowiązkowe działanie w konkretnej sytuacji. Robimy to przede wszystkim wtedy, gdy plastikowy przedmiot, umożliwiający korzystanie z naszych środków, zgubimy lub zostanie nam skradziony. Zastrzeżenie sprawi, że w przypadku użycia plastiku przez nieuprawnioną osobę nastąpi brak autoryzacji karty. Oczywiście można wyznaczyć sobie odrobinę czasu na znalezienie karty (zdarza się, że po prostu leży w początkowo niewidocznym przez właściciela, a bezpiecznym miejscu, aby zbyt pochopnie nie podejmować decyzji o zastrzeżeniu, niemniej lepiej zbyt długo się nie zastanawiać i dla świętego spokoju skontaktować się z bankiem.
Zastrzeżenie karty uniemożliwi złodziejowi kradzież środków z konta, ale to nie jedyny przypadek, gdy takie rozwiązanie jest pomocne. Jeżeli w jakimś serwisie czy platformie wykupiliśmy subskrypcję i w danym dniu każdego miesiąca automatycznie z naszego konta pobierana jest określona suma, z czego chcielibyśmy zrezygnować, to zastrzeżenie karty anuluje subskrypcję. Warto natomiast zaznaczyć, że unikniemy jedynie pobrania kolejnych opłat. Z samej subskrypcji można zrezygnować dopiero po zgłoszeniu się do usługodawcy.
W jakich sytuacjach lepsza będzie blokada karty płatniczej?
Zastrzeżenie karty da nam pewność, że nie zostanie wykorzystana w niecnych wobec nas czynach i gromadzone na koncie środki nie trafią w niepowołane ręce. Nie zawsze jest to jednak konieczny ruch i można rozważyć tylko blokadę. Takie rozwiązanie stosowane jest w sytuacji, gdy właściciel karty podejrzewa, że nie została mu skradziona, lecz po prostu się gdzieś zawieruszyła i istnieje realna szansa na odnalezienie zgubionej karty do bankomatu bez wpadnięcia w niepowołane ręce.
Oczywiście fakt, że karta po prostu się gdzieś zapodziała, nie oznacza, że zmniejsza się chęć na nienarażenie swoich funduszy. W takim przypadku użytkownik może skorzystać z opcji blokady karty. Jak zablokować kartę płatniczą, dowiemy się w serwisie transakcyjnym naszego banku. Podstawowa zaleta takiego rozwiązania to możliwość odblokowania karty w dowolnym momencie i tym samym przywrócenia jej pełnej funkcjonalności. Niektórzy stosują ją również wówczas, gdy boją się o nią w konkretnym miejscu — na terenie festiwalu muzycznego lub podczas przejazdu przez niebezpieczny kraj.
Co zrobić z zastrzeżoną kartą płatniczą, jeśli ją odnajdziemy?
Jeżeli uda się nam odzyskać kartę płatniczą, ale została już trwale zablokowana, to warto pamiętać o również fizycznym jej zniszczeniu. Najczęściej spotykaną i słusznie rekomendowaną na to metodę stanowi przecięcie paska magnetycznego i/lub chipu. Wówczas możemy być pewni, że karta nigdy więcej nie zostanie w żaden sposób użyta.
Przed tym ruchem należy jednak upewnić się, czy wybrany przez nas bank nie oczekuje zwrotu zastrzeżonej karty. Niektóre instytucje finansowe (np. Alior Bank) zamieszczają bowiem taki zapis w podpisywanej z klientem umowie i po zastrzeżeniu domagają się dostarczenia im, choć już nie mającej prawa być w użyciu, karty. Dlatego przed definitywnym zniszczeniem naszego środka płatniczego — zajrzyjmy do regulaminu.