Karta płatnicza to jeden z tych przedmiotów, które bardzo często zabieramy, wychodząc z domu. Zazwyczaj chowa się ją w bezpiecznym miejscu w portfelu, aczkolwiek nawet to nie zniweluje ryzyka zgubienia plastikowego środka płatniczego. Co należy zrobić w sytuacji, w której nasza karta zaginie? Czy jest możliwe jej namierzenie? Warto poznać także sposoby na to, aby zabezpieczyć kartę i nie pozwolić złodziejowi na korzystanie z naszych funduszy.
Czy da się zlokalizować kartę płatniczą?
Niestety, nie można wskazać rozwiązania technologicznego, które dawałoby możliwość zlokalizowania karty płatniczej. Złodziej może swobodnie przechadzać się z naszym środkiem płatniczym i nie zostanie przez nikogo namierzony. Podobnie jak nie zlokalizuje się położenia karty, jeżeli zwyczajnie niezauważenie wypadła właścicielowi z portfela i leży np. na ulicy. Dlatego tak istotne jest, aby reagować szybko i zgłosić zgubienie instytucji finansowej.
Warto mieć w telefonie zapisany numer kontaktowy z bankiem i widzieć, jak zablokować kartę lub ją zastrzec. Jeżeli do zdarzenia doszło np. wieczorem lub w nocy, to nierealne jest udanie się do oddziału instytucji finansowej i trzeba sprawę rozwiązać telefonicznie. Istnieją także numery alarmowe, które obsługują właścicieli kart bez względu na wydający je bank. Łatwy do zapamiętania numer Systemu Zastrzegania Kart to 828 828 828 to kontakt, pod którym zostaniemy przekierowani do właściwej instytucji o każdej porze i każdego dnia.
Gdzie szukać kartę bankomatową po zgubieniu?
W momencie, gdy uświadomimy sobie, że nasza karta bankomatowa zaginęła, należy starać się zachować relatywny spokój. Oczywiście to bardzo trudne, lecz kluczowe dla ewentualnego odzyskania zgubionego przedmiotu. Zgłoszenie incydentu do banku to tylko jedna z ważnych czynności, które należy wykonać. Inną stanowi poszukanie zguby w miejscach, w których była ostatnio użyta.
Jeżeli karta po prostu wypadła z kieszeni lub portfela, to należy wrócić tą samą drogą, którą się szło,, ale jednocześnie istnieje spore prawdopodobieństwo, że odnalezienie w ten sposób karty jest nierealne. Warto natomiast odwiedzić miejsca, w których korzystaliśmy z plastikowego środka płatniczego. Być może płaciliśmy za zakupy w markecie lub obiad w restauracji, wypłacaliśmy gotówkę z bankomatu albo nabywaliśmy bilet w tramwajowym czy autobusowym automacie. Istnieje także możliwość, że karta wypadła z portfela podczas wyciągania z niego jakiegoś dokumentu, np. dowodu osobistego lub karty uprawniającej do przejazdów komunikacją miejską.
Co zrobić po zgubieniu karty płatniczej?
Możemy starać się odnaleźć kartę na własną rękę, ale jakiekolwiek działanie należy poprzedzić skontaktowaniem się z instytucją finansową i zastrzeżenie zgubionego przedmiotu. W rozmowie z przedstawicielem banku będzie trzeba podać kilka informacji, aby nasza tożsamość została zweryfikowana.
Po udanym procesie autoryzacji karta zostanie zastrzeżona i tym samym stanie się bezużyteczna. Niemożliwe będzie dalsze korzystanie z niej i tym samym płacenie za transakcje lub wypłata gotówki z bankomatu. Zastrzeżenie karty anuluje także subskrypcje, a konkretnie — uniemożliwia ściągnięcie pieniędzy przy kolejnym terminie płatności.
Nasza reakcja musi być jednak szybka. Brak znajomości kodu PIN przez złodzieja nie musi mu przeszkodzić w operowaniu naszymi pieniędzmi. W przypadku wielu kart bowiem możliwe jest płacenie w sposób zbliżeniowy. Niestety, nie da się odblokować zastrzeżonej karty płatniczej. Niech nas to jednak nie powstrzymuje.
Jak zabezpieczyć kartę, żeby jej nie zgubić?
Zachowanie ostrożności i zwracanie uwagi na to, czy karta nie zaginęła lub nie została skradziona to słuszne i zalecane postępowanie. Warto jednak zabezpieczyć się już przed opuszczeniem domu z kartą. Cóż zrobić, aby jej nie zgubić?
Można postawić na karty wirtualne, które nie mają fizycznej postaci. Występuje w formie zapisu elektronicznego i nie może zostać skradziona lub zgubiona. Jedyna droga dla złodzieja to sieć, ale tam czeka go trudna przeprawa, którą stanowią cyfrowe zabezpieczenia.
Inne rozwiązanie to specjalny pokrowiec na telefon z kieszonką przeznaczoną na karty płatnicze. Może stanowić nie tylko eleganckie, szykowne akcesorium, lecz także skuteczną ochronę środka płatniczego przed potencjalnymi złodziejami. Jako że większość z nas ma smartfona zawsze przy sobie, dzięki temu nigdy nie zapomnimy wziąć ze sobą karty.
Ostatecznie naszą kartę możemy po prostu na dany czas zablokować. Jest to oczywiście proces odwracalny i po powrocie do domu można bez problemu przywrócić aktywność. Blokadę zaleca się zastosować np. przed pójściem na spotkanie towarzyskie, gdzie nie zabraknie spożywania alkoholu, czy na imprezy masowe skupiające w jednym miejscu spore grono osób.