Konto w banku to jedna z podstawowych potrzeb dorosłego człowieka. W praktyce okazuje się, że pierwszy ROR bardzo często zostaje z użytkownikiem na wiele lat. Dlatego tak ważne jest sprawdzenie, jakie konto bankowe wybrać — nie warto ulegać jedynie presji reklamy i innych działań marketingowych po stronie banków.
Konto za zero złotych
Jakie konto bankowe wybrać? Przede wszystkim takie, które będzie najbardziej opłacalne, niezależnie od tego, jak intensywnie będziemy z niego korzystać. W ciągu kilku lat mogą to być po naszej stronie zupełnie różne schematy, w zależności chociażby od źródeł dochodów i ich wysokości.
Bardzo często banki oferują atrakcyjne oferty, opisywane jako „konto za zero”. W domyśle jest to całkowita rezygnacja po stronie instytucji finansowej z jakichkolwiek standardowych opłat. Co może wchodzić w ich skład?
- prowadzenie konta,
- karta debetowa,
- wypłaty z bankomatów w kraju i za granicą,
- wpłaty i wypłaty gotówki w oddziale,
- przelewy internetowe.
Warto pamiętać, że czasami niektóre z powyższych elementów mogą być w jakiś sposób limitowane. Np. darmowe są często pierwsze trzy wypłaty z wybranych bankomatów w miesiącu, nie można takiego konta prowadzić wspólnie, brak opłat za kartę wydaną do rachunku obowiązuje po zapłaceniu nią jakiejś kwoty w danym okresie rozliczeniowym, dostępny jest jeden przelew międzynarodowy bezpłatny w określonym czasie etc.
Jakie konto bankowe wybrać? Zwracaj uwagę na dodatkowe korzyści
Samo konto za zero złotych stało się już niemal rynkowym standardem, chociaż nie wszystkie produkty bankowe są oferowane na tak atrakcyjnych warunkach. Trzeba to zweryfikować szczególnie wtedy, gdy na konto namawia nas pracownik placówki stacjonarnej — należy też koniecznie sprawdzić, czy wraz z podstawowym produktem nie zostanie nam sprzedana karta kredytowa zamiast debetowej. Oprócz tego można też usługę przejrzeć pod kątem dodatkowych korzyści:
- poziom zintegrowania z szybkimi płatnościami internetowymi,
- obecność usług takich jak bardzo popularny w Polsce BLIK,
- zgodność z wygodnymi płatnościami zbliżeniowymi Apple Pay i Google Pay z zabezpieczeniem biometrycznym,
- promocja „na start”, czyli z bonusem pieniężnym za założenie konta,
- obecność programów lojalnościowych np. w systemie cashback,
- możliwość określenia limitu na koncie,
- opcja szybkiego otworzenia lokaty, konta oszczędnościowego z korzystnym oprocentowaniem, konta z rozliczeniem w walucie obcej,
- dobry dostęp do usług kredytowych na preferencyjnych warunkach,
- obecność dobrze zaprojektowanej aplikacji mobilnej,
- poziom zabezpieczeń konta,
- usługi uzupełniające, np. rachunek maklerski lub zakup funduszy inwestycyjnych.
Wyznaczników tego, jakie konto bankowe wybrać jest całkiem sporo. Duża część z nich skupia się na opcjach internetowych i mobilnych, które np. nieco mniej interesują seniorów, a mają za to spore znaczenie dla ludzi młodych. Oczywiście warto pamiętać, że można posiadać więcej niż jedno konto i jeśli jedna propozycja nie będzie w pełni idealna, to można skorzystać z dwóch banków jednocześnie. Czasami jest to nawet zalecane, ale nie zawsze wygodne. Dlatego podstawowy rachunek powinien być jak najlepiej dopasowany.
Zastanów się nad tym, czego potrzebujesz
Oprócz powyższych wyznaczników występują także kolejne, dość przyziemne. Jednym z nich jest dostępność placówek oraz bankomatów w najbliższej okolicy. To dość prozaiczna sprawa, ale często lepiej jest wybrać ofertę operatora, którego akurat mamy pod ręką — nikt przecież nie lubi jeździć przez pół miasta tylko po to, aby wyjąć pieniądze z bankomatu lub wyjaśnić jakąś sprawę w oddziale. Nie mniej jednak im głębiej zanurzamy się w XXI wiek, tym bardziej te dwie kwestie tracą na znaczeniu. Dlaczego? Ponieważ w większości miejsc zapłacimy kartą, sporo zakupów dokonujemy online, a duży odsetek spraw można załatwić przez telefon, nawet z poziomu aplikacji. Właściwie wszystkie banki prowadzą obecnie bankowość elektroniczną. Dlatego o tym, jakie konto bankowe wybrać decyduje zazwyczaj nie dostęp do placówek, a opinie na temat aplikacji i zdalnej obsługi klienta.
Wybieraj mądrze, przeniesienie rachunku nie zadziała
Przyzwyczajenie do jednego numeru rachunku jest dość naturalne, ponieważ podajemy go w wielu miejscach. Najczęściej są to nasi pracodawcy, współpracownicy, rodzina, instytucje państwowe i pomocowe. Należy pamiętać, że chociaż banki oferują możliwość przeniesienia rachunku — w tym jego salda i ustalonych przelewów stałych — to nawet przy takiej operacji nadawany jest nowy numer konta. Niestety oznacza to, że będzie trzeba go osobiście zaktualizować we wszystkich wyżej wspomnianych miejscach. Jeśli zatem wybieramy pierwszy, podstawowy rachunek w banku, należy mieć świadomość, że decyzja ta jest bardzo istotna i będzie miała swoje konsekwencje nawet w odległej przyszłości.