Chociaż najwięcej przelewów realizujemy w złotówkach na polskie konta, to jednak odgórny fakt bycia mieszkańcem globalnej wioski czasem sprawia, że pieniądze trzeba przesłać też poza granice kraju. Wtedy pojawiają się problemy z opłatami, dodatkowymi numerami, rodzajami przelewów i czasem ich realizacji. Jak wykonać przelew zagraniczny w sposób sprawny i bezproblemowy?
Dane do przelewu zagranicznego
W przypadku przekazów krajowych, w praktyce wystarczy jedynie numer konta. Banki nie weryfikują imienia i nazwiska czy nazwy firmy, a tytuł jest wpisywany czysto informacyjnie, raczej do wiadomości odbiorcy i nadawcy. W przypadku przelewów zagranicznych już tak prosto nie ma, tutaj wszystko musi się zgadzać. Oto, jakie dane należy skompletować przed przystąpieniem do działania:
- pełen adres firmy, jeśli to ona ma być adresatem,
- imię i nazwisko odbiorcy, dane adresowe nie są konieczne, aczkolwiek dobrze jest je również umieścić we właściwej rubryce,
- numer IBAN, czyli numer konta w standardzie międzynarodowym, tj. z uwzględnieniem dwóch dodatkowych liter poprzedzających rachunek (w Polsce jest to PL),
- kod BIC (SWIFT), będący identyfikatorem banku docelowego.
Po tak skompletowanych danych wypełnienie rubryk w formularzu po zalogowaniu się na konto w bankowości elektronicznej nie powinno stanowić problemu.
SEPA i SWIFT — dwa ważne terminy
Przed rozpoczęciem całej operacji trzeba też uzyskać wiedzę na temat dwóch standardów transferu. SEPA jest nowszym typem, ale obejmuje jedynie przelewy w euro na rachunki w krajach wspólnotowych. Jak wykonać przelew zagraniczny poza UE, np. z konta, na którym oszczędzamy dolary do USA? Trzeba skorzystać z droższej i starszej metody SWIFT, która w podstawowej wersji jest też zdecydowanie wolniejsza.
Nie bez znaczenia pozostają opłaty. Uniwersalny SWIFT kosztuje najmniej około 20-30 zł za przelew i rozliczany jest w systemie prowizyjnym od kwoty bazowej. Prowizja w zależności od banku wynosi od 0,20% do 0,25% w stosunku do pełnej kwoty, czasem więcej. Przy sporych sumach dodatkowa opłata może być bardzo duża, tym bardziej, że bardzo rzadko przelewy SWIFT są objęte działaniami promocyjnymi. Można za to ustalić, kto za transakcję zapłaci, wybierając odpowiednią metodę:
- BEN oznacza przerzucenie kosztów na odbiorcę,
- SHA to podział pomiędzy dwiema stronami,
- OUR to najgorszy scenariusz, czyli pokrycie wszystkich kosztów, również tych po stronie odbiorcy, we własnym zakresie. Opcja OUR jest do tego dodatkowo płatna!
Czas realizacji przelewu wynosi zazwyczaj około dwóch do trzech dni roboczych, chyba że bank oferuje przelewy w trybie przyspieszonym. W takim przypadku można skorzystać z usługi nawet przelewu ekspresowego, ale jego rozliczenie będzie kosztować bardzo dużo.
Jak wykonać przelew zagraniczny taniej?
Taniej może być tylko, jeśli działamy w obrębie euro, a bank odbiorcy znajduje się na terenie Unii Europejskiej oraz Norwegii, Islandii, Monako, Szwajcarii lub w Liechtensteinie. Wtedy trzeba zaznaczyć metodę SEPA (to ważne! Banki zazwyczaj domyślnie stosują SWIFT) i wtedy należy liczyć się z opłatami około 5-20 złotych, w zależności od banku. Poza tym nie są naliczane żadne prowizje ani inne koszty dodatkowe. Przelew taki realizowany jest w systemie D+1, czyli trwa zazwyczaj około jednego dnia roboczego. W niektórych bankach przelewy zagraniczne są tańsze, jeśli dokonamy ich z konta walutowego.
Alternatywne metody przelewania pieniędzy za granicę
Od dawna wiadomo, że świat nie znosi próżni, więc na skostniałe systemy bankowe zostały znalezione również alternatywne metody przesyłania pieniędzy. Ukazują się one w postaci głównie usług internetowych lub nowoczesnych aplikacji mobilnych połączonych z dostępem do kart płatniczych. Przykładem może być znany na całym świecie system PayPal, albo lawinowo zyskujący w Polsce popularność Revolut. Każdą z tych usług można założyć bezpłatnie i wykorzystywać wedle potrzeby. Jednak w niektórych przypadkach — np. w momencie konieczności dokonania oficjalnego przelewu z potwierdzeniem — nie spełnią one swojego zadania tak, jak klasyczne metody SEPA i SWIFT.
Jak wykonać przelew zagraniczny najlepiej jak się da i przy okazji tak, aby nie zbankrutować? Przede wszystkim sprawdzając koszt po stronie banku. Sama mechanika przelewu nie powinna być trudna, bo całość wygląda dość podobnie, jak w przypadku tradycyjnego przelewu. Przede wszystkim warto posiadać też konto walutowe z możliwością zasilenia go z pominięciem niekorzystnego spreadu bankowego. Przy przelewach w euro warto zaznaczyć metodę SEPA, a w przypadku innych walut trzeba skorzystać ze SWIFT.