Technologia blockchain coraz bardziej rewolucjonizuje rynek finansowy. Chociaż początkowo kojarzyła się tylko z kryptowalutami, obecnie ma szersze zastosowanie, co widać w wielu projektach zaliczanych do kategorii fintech. Co warto wiedzieć o łańcuchu bloków?
Blockchain – czym właściwie jest i jak działa łańcuch bloków?
Wyrażenie blockchain oznacza łańcuch bloków. Nazwa ta nie jest przypadkowa. Wzięła się ona ze sposobu, w jakim uporządkowane są informacje w systemach blockchain. Mówiąc ogólnie, każda zawierana transakcji w technologii łańcucha bloków tworzy nowy blok, który przyłącza się do już istniejącego łańcucha. Technologia charakteryzuje się przede wszystkim połączeniem anonimowości z transparentnością. Dokładne dane dotyczące transakcji dostępne są tylko dla właścicieli kluczy do danego bloku, ale dla każdego widoczne jest powstawanie nowej transakcji. Co ważne, kolejność bloków tworzy się w sposób naturalnie odzwierciedlający kolejne transakcje. Pomijając zjawisko pokroju soft i hard fork, kolejność zachowana reprezentuje wszystkie czynności. Co ważne, nie ma znaczenia wielkość transakcji przy procedurze tworzenia się następnego bloku.
Blockchain – czym właściwie jest i jak działa łańcuch bloków?
Technologia Blockchain jest nie tylko bezpośrednio związana z kryptowalutami, ale również dała początek nowym pomysłom technologicznym. Geneza blockchain związana jest z kryptowalutą Bitcoin – pierwszą i wciąż posiadającą najwyższy poziom kapitalizacji. Została ona utworzona przez osobę lub grupę osób o pseudonimie Satoshi Nakamoto w 2008 roku. Warto zauważyć, że początek kryptowalut przypada na czas wielkiego kryzysu gospodarczego.
Niedługo później powstała tzw. druga generacja blockchain. Kryptowaluta, a właściwie szeroki i zróżnicowany projekt o nazwie Ethereum Vitalika Buterina wzbudził zainteresowanie nie tylko graczy giełdowych, ale firm technologicznych. Ethereum prawdopodobnie jako pierwszy umożliwił bowiem stosowanie inteligentnych kontraktów (ang. smart contracts). To właśnie one uznawane są za przyczynek do popularyzacji technologii blockchain w wielu innych sektorach gospodarki. Obecnie blockchain nie kojarzy się już tylko z kryptowalutami, ryzykownymi środek inwestycyjnymi lub instrumentami spekulacyjnymi, ale też normalną inwestycją prowadzoną przez fundusze inwestycyjne.
Branża blockchain – przyszłość dla rozwiniętych gospodarek?
Zastosowanie technologii blockchain staje się coraz bardziej pojemne. Z jednej strony wciąż bazują na niej kryptowaluty. Nie tylko Bitcoin i Ethereum, ale tysiące tzw. altcoin’ów. Transfer i handel kryptowalutami to jednak nie wszystko, do czego służy blockchain.
Za pomocą łańcucha bloków możliwe staje się prowadzenie ksiąg wieczystych i rachunkowych. Technologia zapewnia całkowite bezpieczeństwo, anonimowość i jednocześnie wygodny dostęp do zarządzania danymi i ich podglądu. Coraz więcej transakcji internetowych odbywa się za pomocą technologii blockchain. W tym wypadku jednak nie chodzi tylko o płatności w Bitcoinie, ale rodzaj przyjętej infrastruktury danych. Inteligentne kontrakty (np. IoTa, Ethereum) mają niebagatelne zastosowanie w implementacji nowoczesnych rozwiązań w dziedzinie Internet of Things, czyli Internetu Rzeczy, koncepcji opracowującej inteligentną automatykę domową (i nie tylko), wykorzystującą sztuczną inteligencję.
Według szacunków prawie 10 tysięcy projektów opartych na technologii łańcucha bloków jest realizowanych w samej Europie. W tworzeniu innowacyjnych rozwiązań na tej płaszczyźnie wyróżniają się także Amerykanie, Japończycy i Chińczycy. Niewątpliwie sama technologia i jej wszelkie możliwe zastosowania wykraczają daleko poza zakres konsumencki i powoli stają się obszarem rywalizacji i wywierania wpływu w zakresie polityki międzynarodowej.
Blockchain w służbie wielkich banków
Technologią łańcucha bloków na bieżąco interesują się największe korporacje świata. Badania w tym zakresie realizuje m.in. hiszpański bank BBVA czy amerykański J.P. Morgan. Ten pierwszy, we współpracy z firmą Repsol, opracowuje oparte na blockchainie rozwiązania z zakresu bankowości korporacyjnej.
Dzięki blockchain banki będą mogły zwiększyć swoje zyski poprzez zminimalizowanie kosztów operacyjnych i inwestycyjnych. Architektura danych blockchain jest znacznie tańsza w utrzymaniu, a jednocześnie bardzo bezpieczna. Z pewnością następne dekady pokażą, czy łańcucha bloków powinniśmy bardziej się bać, czy jeszcze bardziej go rozwijać z korzyścią dla wszystkich.